DZIKIE ŻYCIE 15.11.2013

„Znalezienie” – nowy album muzyczny Jacka Kleyffa

2013-11-kleyff-znalezienie-300.jpg

Ukazał się pierwszy od 14 lat solowy album Jacka Kleyffa pt. „Znalezienie”. Patronat medialnym nad płytą objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Najnowsza solowa płyta Jacka Kleyffa jest kompilacją zupełnie nowych piosenek artysty, jak i nieznanych szerokiej publiczności starszych utworów. Wszystkie piosenki zostały na nowo zaaranżowane, głównie w oparciu o gitarę, mandolinę i bębny, jednak na albumie usłyszeć można również saksofon, bas, fortepian, buzuki, akordeon, a nawet klawesyn.

Na albumie gościnnie wystąpili przyjaciele artysty: Magda Umer, Stanisław Soyka i Tomasz Jaśkiewicz – charyzmatyczny gitarzysta z zespołu Akwarele i innych zespołów grających z Czesławem Niemenem. Producentem muzycznym płyty jest Wacław Juszczyszyn (Wolna Grupa Bukowina).

„Poza tym, że płyta ta jest dosłownie »znalezieniem« doskonałej pomocy muzycznej ludzi, którzy brali udział w jej tworzeniu – jest też ona zasadzona na pierwszej piosence o tym samym tytule. Inne »znalezienie« to zamieszczone w oprawie graficznej zdjęcia i moje obrazki” – podkreśla Jacek Kleyff

Jacek Kleyff to pieśniarz, poeta, kompozytor, aktor i malarz. Jest jednym z założycieli kabaretu Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał festiwal FAMA, oraz Orkiestry Na Zdrowie, z którą w 1995 r. na pierwszym Przystanku Wodstoock zdobył „Złotego Bączka” – główną nagrodę publiczności.


Jacek Kleyff
Jacek Kleyff

Najbardziej znane piosenki w wykonaniu artysty to: „Telewizja” (1972) i „Huśtawki” (1973), wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary. Na wydanej w 2002 r. płycie „Pan Yapa i magiczna załoga” aktor Krzysztof Janczak zadedykował Jackowi Kleyffowi utwór „Żółte eliksiry”. Po twórczość pieśniarza sięgali także m.in. Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego. Jacek Kleyff regularnie koncertuje solo oraz z zespołami. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych, jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość.

Jacek Kleyff już dwukrotnie gościł na łamach miesięcznika Dzikie Życie w wywiadach „Jestem po stronie ludzi i przyrody” (2007, nr 4) oraz „Umieć tańczyć zawsze” (2000, nr 5), a także w publikacji „Muzyczne dzikie życie”.

Wspierał działania dla ochrony Doliny Rospudy, w trakcie lutowego obozu nad Doliną, gościł w obozie obrońców przyrody.

Patronat medialnym nad książką objął Miesięcznik Dzikie Życie.