DZIKIE ŻYCIE 06.03.2014

Jacek Zachara gościem XXII spotkania Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach

jacek-zachara-fot-archiwum.jpg

11 marca w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odbędzie się XXII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Jacek Zachara – prezes Stowarzyszenia „Olszówka”. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Przyroda wokół mojego domu”. Patronat medialny nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Termin: 11 marca 2014 r., godz. 17.30
Miejsce: Katowice, Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24

Jacek Zachara. Z zawodu terapeuta, z wykształcenia etnolog, lider i założyciel Stowarzyszenia „Olszówka”, przez wiele lat realizował projekty z zakresu edukacji ekologicznej i regionalnej. Aktywny przewodnik po górach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Jest fotografikiem, wydał autorski album fotograficzny „Przyroda Bielska-Białej”. Jest współautorem i pomysłodawcą wydania mapy i przewodnika „Bielsko-Biała – Dziedzictwo kulturowe”, redaktorem wielu książek historyczno-kulturowych wydanych przez „Olszówkę”.


Jacek Zachara podczas realizacji programu „W interesie publicznym”. Rezerwat Turnica, Pogórze Przemyskie, grudzień 1997 r. Fot. Archiwum PnrWI
Jacek Zachara podczas realizacji programu „W interesie publicznym”. Rezerwat Turnica, Pogórze Przemyskie, grudzień 1997 r. Fot. Archiwum PnrWI

Od kilkunastu lat Stowarzyszenie „Olszówka” działa na rzecz przyrody w Bielsku-Białej, dzięki czemu m.in. powołano Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Gościnna Dolina” oraz przyczyniono się do ukarania dewelopera za wycięcie zabytkowego parku w Cygańskim Lesie. Postawa członków stowarzyszenia sprzyja aktywizacji wielu mieszkańców Bielska-Białej.

Jacek Zachara w latach 1996-1997 był prezesem Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, prowadził wiele kampanii na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Aktywnie uczestniczył w kampaniach dla ochrony Góry Św. Anny, Pilska, wilków czy utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Wiele jego artykułów na łamach miesięcznika Dzikie Życie na bieżąco relacjonowało wydarzenia i kampanie dla ochrony dzikiej przyrody.

Jacek Zachara na łamach miesięcznika Dzikie Życie:

Organizatorzy: prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Śląski), Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum”. Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie.

Patronat medialnym nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.