Wizje Natury 2019 – fotografia i ochrona przyrody od Antarktyki po tropiki
Od piętnastu lat w trzeci weekend listopada fotografowie i miłośnicy fotografii przyrodniczej z całej Polski spotykają się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w podwarszawskim Izabelinie. To tutaj Związek Polskich Fotografów Przyrody wraz z KPN organizuje Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”. Co czeka nas w tym roku i czy to impreza wyłącznie dla fotografów?
Dwudniowy Festiwal obfituje w pokazy i prelekcje. Zagraniczną gwiazdą „Wizji” będzie wielokrotnie nagradzany fotoreporter i ekolog tropikalny Christian Ziegler. Christian uwiecznia historie mieszkańców lasów tropikalnych na całym świecie a jego praca służy przede wszystkim ochronie przyrody.
Z tropików przeniesiemy do Północnej Antarktyki, by zanurzyć się w jej lodowatych wodach z nurkiem i przyrodnikiem – Wojciechem Nawrockim. W styczniu 2019 r. Wojciech wyruszył w rejs by uwiecznić na fotografiach podwodne życie i lodowe krajobrazy najdalszego południa. Celem wyprawy była realizacja ambitnego „Projektu Antarktyka” – albumu fotograficznego i ilustrowanej książki dla dzieci.
Czy trzeba wyruszać na dalekie wyprawy by stworzyć wyjątkowe fotografie? Na „Wizjach” przekonujemy się, że polska przyroda niczym nie ustępuje tej egzotycznej. Jerzy Grzesiak i Michał Ludwiczak z ZPFP fotografują głównie dzikie zwierzęta, w tym ptaki wodno-błotne. Ich ulubione miejsca to takie, gdzie jest… dużo błota. Należy do nich zbiornik Jeziorsko – choć sztuczny, okazał się ptasim rajem i ważnym przystankiem w dorocznych migracjach ptasich wędrowców.
Jakie ptaki z innych stref klimatycznych pojawiają się w Polsce i jakie powinniśmy mieć do nich podejście? O tym opowie Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie, który sam o sobie mówi, że ma „odlot na punkcie ptaków”. Jacek sam jest mistrzem w snuciu przyrodniczych opowieści i podpowie nam jak mówić o przyrodzie, żeby ludzie słuchali.
ZPFP przykłada dużą wagę do tego, aby zrzeszone w nim osoby uprawiały swoją pasję nie szkodząc naturze. Fotografów obowiązuje Kodeks Etyczny a specjalny punkt festiwalowego programu jest poświęcony etycznej fotografii. W tym roku Związek zaprosił dr hab. Sabinę Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, która opowie o tajemniczym życiu tych drapieżników i podpowie, jak je fotografować bez szkody dla dzikich modeli.
„Wizje Natury” to jednak przede wszystkim konkurs przyrodniczych pokazów multimedialnych złożonych ze zdjęć, ujęć filmowych i muzyki. Jedna z tych wyjątkowych, osobistych „wizji natury” zdobędzie specjalną Nagrodę Publiczności przyznaną przez widownię. Na Festiwalu poznamy także finalistów i zwycięzców prestiżowego konkursu na Fotografa Roku ZPFP.
Na uczestników Festiwalu czeka też wystawa zdjęć ZPFP oraz strefa wystawców sprzętu fotograficznego, wydawnictw przyrodniczych i fotograficznych oraz organizacji pozarządowych. Tradycyjnie już jednym z partnerów medialnych Festiwalu jest Miesięcznik Dzikie Życie.
W tym roku przypada nie tylko jubileusz Festiwalu, ale i 60-lecie Kampinoskiego Parku Narodowego. Serdecznie zapraszamy czytelników/-czki „Dzikiego Życia” do wspólnego świętowania!
Wstęp na „Wizje Natury” jest bezpłatny. Festiwal odbywa się w weekend 16-17 listopada w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego przy ulicy Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą.
Diana Maciąga
Sekretarz ZPFP, zpfp.pl/wizje-natury/2019