Jacek Zachara gościem XXII spotkania Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach
11 marca w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odbędzie się XXII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Jacek Zachara – prezes Stowarzyszenia „Olszówka”. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Przyroda wokół mojego domu”. Patronat medialny nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Termin: 11 marca 2014 r., godz. 17.30
Miejsce: Katowice, Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24
Jacek Zachara. Z zawodu terapeuta, z wykształcenia etnolog, lider i założyciel Stowarzyszenia „Olszówka”, przez wiele lat realizował projekty z zakresu edukacji ekologicznej i regionalnej. Aktywny przewodnik po górach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Jest fotografikiem, wydał autorski album fotograficzny „Przyroda Bielska-Białej”. Jest współautorem i pomysłodawcą wydania mapy i przewodnika „Bielsko-Biała – Dziedzictwo kulturowe”, redaktorem wielu książek historyczno-kulturowych wydanych przez „Olszówkę”.
Od kilkunastu lat Stowarzyszenie „Olszówka” działa na rzecz przyrody w Bielsku-Białej, dzięki czemu m.in. powołano Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Gościnna Dolina” oraz przyczyniono się do ukarania dewelopera za wycięcie zabytkowego parku w Cygańskim Lesie. Postawa członków stowarzyszenia sprzyja aktywizacji wielu mieszkańców Bielska-Białej.
Jacek Zachara w latach 1996-1997 był prezesem Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, prowadził wiele kampanii na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Aktywnie uczestniczył w kampaniach dla ochrony Góry Św. Anny, Pilska, wilków czy utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Wiele jego artykułów na łamach miesięcznika Dzikie Życie na bieżąco relacjonowało wydarzenia i kampanie dla ochrony dzikiej przyrody.
Jacek Zachara na łamach miesięcznika Dzikie Życie:
- Rozglądam się wokół swojego domu. Wywiad z Jackiem Zacharą przeprowadzony z okazji 20-lecia Pracowni (2009, nr 10)
- Gościnna Dolina niegościnna dla nowej drogi (2008-2009, nr 12-1)
- Rębnia cicha czyli jak orkan czynił szkody (2000, nr 6)
- Samoptaki (1998, nr 7-8)
- A śniegu wciąż brak (1998, nr 3)
- Koniec Doliny orłów? (1998, nr 2)
- Dyrektor Żywieckiego Parku Krajobrazowego i wojewódzki konserwator przyrody mówią NIE wyciągom na kopule Pilska (1996, nr 10)
Organizatorzy: prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Śląski), Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum”. Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie.
Patronat medialnym nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.