Zapraszamy na XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”
19-21 lipca 2019 r. w Czeremsze na Podlasiu odbędzie się XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”. Patronat medialny nad festiwalem objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Przez kolejne lata Festiwal „Z wiejskiego podwórza”, zdobył uznanie widzów i wykonawców. Jest jednym z najlepszych imprez folkowych w Polsce, a jedynym tego typu na Podlasiu. Tym razem, w Czeremsze zaprezentuje się blisko 12 zespołów muzycznych, teatrów z Polski, Węgier, Burkina Faso, Rumunii i Ukrainy.
Piątkowe koncerty są dedykowane Puszczy Białowieskiej.
Wystąpią m.in.: Muzykanci, Csángálló (Węgry), Fanfara Transilvania (Rumunia), Czeremszyna, Mamadou Diabate & Percussion Mania (Burkina Faso), Felix Shinder & Dengi Vpered (Ukraina), Karolina Cicha & Spółka, DJ Woj.
„Z wiejskiego podwórza”, to nie tylko koncerty zespołów i pokazy sztuki ludowej, to także spektakle, warsztaty rękodzielnicze ,muzyczne, taneczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów. Po raz czternasty w historii „Z wiejskiego podwórza” odbędzie się konkurs kulinarny na potrawę regionalną z udziałem znanych polskich kucharzy: Joanny Kuroń, Joanny Jakubik, Giena Mientkiewicza i Zbyszka Kmiecia.
Imprezy towarzyszące:
- spotkanie autorskie z Wiesławem Rozbickim, autorem wielu książek o Podlasiu;
- spotkanie autorskie z Vital Voranau, autorem książki „Szeptem”;
- pokaz obrzędu Wesela – przepijanie w wykonaniu zespołu Katrynka z Białorusi;
- międzynarodowa konferencja „Kultura a medycyna ludowa – społeczne, kulturowe i prawne aspekty medycyny alternatywnej”;
- wystawy fotografii Jerzego Wójcika i Grzegorza Pietraszka „Krzyż”;
- V Turniej Piłki Błotnej Swapm Football;
- imprezy towarzyszące: warsztaty śpiewu „białego”, rękodzielnicze.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, a gospodarzem znany w Polsce zespół folkowy Czeremszyna.
Patronat medialny nad festiwalem objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot korzysta z dotacji instytucjonalnej w ramach programu Demokracja w Działaniu.