DZIKIE ŻYCIE

Poeta z Wyspy Żółwia

Ismena Anandini Gallagher

Część społeczeństwa podąża za tym, co wytwarza się w mediach, ale to nie jest realne życie. Mam nadzieję i wierzę w to, że moja poezja może być dla ludzi jak powrót do prawdziwego życia

Gary Snyder

Czy ktoś wie, gdzie leży Wyspa Żółwia? My wiemy. Powiedział nam o tym Gary Snyder, poeta, którego w maju 2013 roku mieliśmy szczęście spotkać na trzecim Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Gary Snyder w Polsce, 2013 rok. Fot. Ismena Anandini Gallagher
Gary Snyder w Polsce, 2013 rok. Fot. Ismena Anandini Gallagher

Gary Snyder twierdzi, że właściwa nazwa jego ojczyzny umożliwia prawdziwe zrozumienie i syntezę pierwotnych tradycji z kulturą mającą swoje korzenie w Europie. Według legendy Irokezów (nacje Haudenosaunee), pewnego razu, Niebiańska Kobieta upadła na zalaną wodą Ziemię. Różne zwierzęta próbowały ją uratować poprzez stworzenie na oceanie namiastki lądu. Ostatecznie piżmakowi udało się zgromadzić odpowiednią ilość błota na grzbiecie mitycznego Żółwia (Hah-nu-nah), który powiększył się do rozmiarów wyspy zwanej Żółwią. Po skolonizowaniu, wspomniany obszar lądu (hiszp. Isla Tortuga), nazwano Ameryką Północną.

Podążając za ideami Snydera, można uznać, że tylko przez ocalenie w społeczeństwie pamięci związanej z przynależnością do Matki Ziemi, która przejawia się w enklawach dzikiego życia, możemy stworzyć zdrowe relacje z otaczającym nas światem i powstrzymać materialistyczną dominację.

Ismena Anandini Gallagher

Artykuł opublikowany w Dzikim Życiu, nr 6/228, czerwiec 2013
Artykuł opublikowany w Dzikim Życiu, nr 6/228, czerwiec 2013

Gary Snyder (ur. 1930) – amerykański poeta, eseista i wykładowca, aktywnie wspierający ochronę dzikiej przyrody, działa również dla zachowania rdzennej tradycji Indian. Dzieciństwo spędził w stanach Oregon i Waszyngton. Ukończył antropologię i literaturę w Reed College, a na Uniwersytecie Berkeley studiował orientalistykę. W 1956 roku wyjechał do Japonii, gdzie przez kilkanaście lat pod opieką mistrza Odo Sesso Roshi praktykował buddyzm zen. Za tomik poetycki „Turtle Island” z 1974 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera.