DZIKIE ŻYCIE 04.08.2022

Miesięcznik Dzikie Życie patronuje 2 Spływowi ku pamięci Aleksandra Doby OLO

splywolo-2022-kadr

Polecamy spływ kajakowy ku pamięci Aleksandra Doby, który odbędzie się na trasie 400 kilometrów od Trójstyku na granicy polsko-czesko-niemieckiej do Szczecina, od 27 sierpnia do 3 września 2022 r.

[Aktualizacja 12.08.2022: Zanieczyszczenie Odry, o której donoszą liczne media, to skandal. To jedna z największych katastrof ekologicznych w Polsce ostatnich dekad. Dziesiątki tysięcy, jeśli nie setki tysięcy, śniętych ryb w Odrze pokazują skalę zniszczenia do jakich doszło wskutek zatrucia rzeki mezytylenem i rtęcią. Reakcja służb wodnych i ministra dalece niewystarczająca - więcej m.in. na Wyborcza.pl].

Po sukcesie zeszłorocznego pierwszego Spływu ku pamięci Aleksandra Doby zapraszam na tegoroczną edycję. Spływ Olo, to niezapomniana przygoda w kajaku, liczne spotkania z wodniakami, przyjaciółmi od wiosła, włodarzami miast, ale również cel charytatywny. Pierwsza edycja spływu okazała się sporym wydarzeniem medialnym nie tylko w światku kajakarskim. Naszym spływem popularyzujemy przesłanie Doby: ,,Nie bójmy się marzyć” – mówi kajakarz Bartosz Jarecki, organizator Spływu.

2 Spływ ku pamięci Aleksandra Doby OLO wiedzie Nysą Łużycką i Odrą, od Trójstyku (na granicy polsko-czesko-niemieckiej) do Szczecina. Trasa wiedzie tym samym szlakiem, którym 30 lat temu płynął Aleksander Doba w 1992 r.

Trasa spływu 2022:

  • 27 sierpnia, Trójstyk – Zgorzelec (Görlitz) – 40 km
  • 28 sierpnia, Zgorzelec (Görlitz) – Łęknica (Bad Muskau) – 70 km
  • 29 sierpnia, Łęknica (Bad Muskau) – Gubin (Guben) – 60 km
  • 30 sierpnia, Gubin (Guben) – Słubice (Frankfurt O.) – 50 km
  • 31 sierpnia, Słubice (Frankfurt O.) – Kostrzyn (Kustrin O.) – 30 km
  • 1 września, Kostrzyn (Kustrin O.) – Zatoń Dolna (Schwedt O.) – 70 km
  • 2 września, Zatoń Dolna (Schwedt O.) – Szczecin – 50 km
  • 3 września, Szczecin – Police (Trzebież) – 30 km 

Organizator Spływu Bogumił Jarecki
Organizator Spływu Bogumił Jarecki

Na całej trasie spływu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla organizacji To help Africa. Wspieramy tym samym budowę polskiej szkoły w Tanzanii, która docelowo ma nosić imię kajakarza.

Płyniemy, bawimy się, wspominamy, pomagamy.
400 kilometrów kajakiem, Nysą Łużycką i Odrą. Dołącz do nas na trasie!

Kontakt:
Bogumił Jarecki, bogumil.jarecki@grafik-input.com
www.facebook.com/splywolo

Aleksander Doba (1946-2021) – kajakarz turysta. Trzykrotnie samotnie przepłyną kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent ożywając siły własnych mięśni. Podróżnik roku pisma „National Geographic”. Jeden z niewielu Polaków z okładki tego magazynu.

Łemkowyna Ultra Trail 2016

Hekatomba w polskich rzekach. Elektrownie zabijają setki milionów ryb

Prof. dr hab. Tomasz Mikołajczyk prezentuje wnioski z raportu „Wpływ elektrowni termicznych na ichtiofaunę. Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową”

Narty i przyroda