DZIKIE ŻYCIE

Lista ginących zwierząt

Joanna Macy

albatros
czapla biała
wilk
sokół wędrowny
żółw jaszczurowaty
jaguar
nosorożec

Światowa lista gatunków zagrożonych znajdująca się w Genewie, uzupełniana wciąż nowymi tomami, jest zbyt ciężka, aby człowiek mógł ją unieść. Gdzie jeszcze zapiszemy odchodzące życie? Jaki pogrzeb, jakie pożegnanie byłoby właściwe?

trzcionka
paź żeglarz
puchacz
pyton indiański
wyjec
kaszalot
płetwal błękitny

Zabierz mnie głęboko w ocean ze sobą, mój bracie. Nadszedł czas, kiedy musimy odejść. Weź mnie w głębiny, tam gdzie i ja kiedyś pływałem, oddychałem skrzelami i poruszałem płetwami. Sól pochodząca z tych pradawnych mórz wciąż spływa wraz z moimi łzami. Ale te łzy są zbyt skąpe dzisiaj. Daj mi pieśń, która by wyraziła moje uczucia. Serce jest zbyt małe, by pomieścić całą rozpacz, a moja wściekłość zbyt dzika, bym mogła ją wykrzyczeć swym gardłem.

mrówkojad
antylopa
niedźwiedź grizzli
niedźwiedź brunatny
wielbłąd dwugarbny
krokodyl nilowy
aligator

Kiedy przyjdę, zanurz się ze mną w błocie, aligatorze. Pozwól mi powoli wniknąć w pierwotną zawiesinę naszych wspólnych molekuł. Niech mi będzie wolno jeszcze raz poczuć bagno, zanim osuszymy wszystkie błota, zanim wyasfaltujemy całą ziemię i zniweczymy ją w proch.

gacek
ocelot
mysz bagienna
kangur rudy
kormoran
mewa Audouin’a

Szybko, odlatuj. Unoś mnie wysoko ponad brzegiem i daleko, daleko stąd. Nie siadaj tutaj. Ropa pokryła plaże, skały i morze. Nie mogę nawet rozpostrzeć poklejonych smołą skrzydeł. Odleć ze mną od tego, co zrobiliśmy tutaj, odlećmy daleko stąd.

złota papuga
struś afrykański
śnieżna pantera
pingwin galapagoski
bażant cesarski
pantera
borsuk

Skryj mnie w gęstwinie, borsuku. Nie możesz jej znaleźć? Wykop mi tunel pośród butwiejących liści i korzeni, pod drzewami, które kiedyś porastały miedze naszych pól. Moje serce jest przeorane i wypalone. Wydrąż mi labirynt głębszy od tęsknoty.

ara fioletowa
gołąb skalny
torbacz pustynny
orzeł bielik
kondor kalifornijski
niepylak apollo

Wypełznijmy stąd, gąsienico. Owiń mnie w kokon. Ukołysz mnie do snu w jedwabnym całunie, gdzie cierpliwie doczekam rozpuszczenia się mych kości. Będę czekała tak długo, dopóki nie odrodzi się znów wszelkie stworzenie – jeśli to kiedykolwiek nastąpi – i wtedy użyję skrzydeł.

żółw olbrzymi
małża perłowa
orlik grubodzioby
wydra morska
krowa morska
foka mniszka

Mamo, wypłyń ze mną hen, poza lody. Gdzie jesteś? Buty miażdżą moje żebra, kije młócą skórę, a biały świat ,wraz z posmakiem własnej krwi, staje się czarny.

goryl
gibbon
jelonek błotny
gepard
szynszyla
słoń afrykański
słoń azjatycki

Kołysz mnie z wolna przez dżunglę. Musi jeszcze być gdzieś dżungla, moje serce ocieka zielonymi tajemnicami. Polej mnie wodą przy wyschniętym korycie rzeki. Moja skóra jest nadziana grubym śrutem. Opowiedz mi o przeszłości, jeśli jeszcze pamiętasz.

muchołówka białoszyja
żółw zielon
ibis japoński
kania ruda
kraska
żbik
fregata

Kiedy czas świata Noego, podobnie jak i nasz dzisiaj, dobiegał końca, miał on tak jak i my listę zwierząt. Przedstawiamy go, jak stoi przy wejściu na arkę i wywołuje ich imiona, wykreślając po kolei. My też teraz je wykreślamy.

dzięcioł trójpalczasty
pelikan
ryś hiszpański
gęś kanadyjska
zebra górska

Dziś ponownie ożywa dramat Noego, ale film jakby biegnie do tyłu – zwierzęta znikają.

fretka
kulik
kuguar
wilk

Twoje tropy zarosły. Zaczekaj. Zaczekaj. Nadszedł ciężki czas. Nie zostawiaj nas samych w zniszczonym przez nas świecie.

Joanna Macy

Tłumaczenie i opracowanie: Janusz Korbel

Tekst „Listy ginących zwierząt” w Polsce ukazał się w książce „Myśląc jak góra. Zgromadzenie Wszystkich Istot” wydanej w 1992 roku przez Pusty Obłok.