Krośnianin, pracował w kilku krośnieńskich szkołach jako pedagog szkolny, wychowawca i nauczyciel historii. Animator kultury, w latach 90. organizator koncertów sceny niezależnej. Od 1996 r. związany z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, od 2005 r. w Zarządzie stowarzyszenia. Od 2010 r. redaktor naczelny Miesięcznika Dzikie Życie. Kierownik Dzikie Życie RunTeam. Od 2002 r. społecznie opiekuje się cmentarzem żydowskim w Krośnie. redakcja@pracownia.org.pl
Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Twórca postaci Likwidatora i redaktora Szwędaka, autor scenariuszy do swoich komiksów.
Wychowała się w kręgu tradycji związanych z Dalekim Wschodem. Studiowała na Instytucie Sztuki i Wzornictwa w Birmingham. Zajmuje się różnymi rodzajami sztuki ekspresyjnej, jak również zgłębianiem rdzennych kultur i szamanizmem. Mieszkała w Indiach i Maroku. Wspiera działania, których celem jest ochrona środowiska naturalnego na Ziemi. Ideologicznie jest związana ze Stowarzyszeniem Pracownią na rzecz Wszystkich Istot.
Trenerka, facylitatorka Praktyki Ponownego Połączenia Joanny Macy. Jestem pomysłodawczynią i inicjatorką Akademii Głębokiej Ekologii - kursu dla osób aktywistycznych. Interesuję się głęboką ekologią, społecznie zaangażowanym buddyzmem, psychologią głębi, teorią queer oraz ekofeminizmem.
Przez wiele lat prezes Klubu Przyrodników, autor wielu książek oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących ochrony przyrody. Redaktor naczelny Przeglądu Przyrodniczego, koordynator kilkudziesięciu projektów ochrony przyrody, przede wszystkim terenów podmokłych i muraw kserotermicznych, organizator wielu sesji i warsztatów poświęconych ochronie przyrody. Lubi zbierać, suszyć i jeść grzyby, robić i pić wino, śpiewać, tańczyć i grać w szachy, ale nie gra, bo nie ma z kim. Uwielbia robić to co lubi.
Fascynują go tajemnice przeszłości oraz wiedza i praktyka ludów pierwotnych. Samotnik, ale nie mizantrop. Jeśli czegoś nie pisze lub nie czyta, to najpewniej siedzi gdzieś w leśnych ostępach. Instruktor sztuki przetrwania. rjurszo@gmail.com
Autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek-środowisko. Wędrowiec i zapalony rowerzysta. Uwielbia leżeć na trawie i patrzeć w chmury oraz spać w lesie. kulik@us.edu.pl
Ur. 1972 r., dr hab. biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog roślin, popularyzator dzikich ogrodów (luczaj.com), autor mieszanek nasion do zakładania łąk i organizator kulinarnych warsztatów używania dzikich roślin w kuchni, autor książek „Dzikie rośliny jadalne Polski: przewodnik survivalowy”, „Podręcznik robakożercy”, „W dziką stronę” oraz redaktor monografii „Dzikie rośliny jadalne. Zapomniany potencjał przyrody”. Od 1997 r. działa i mieszka na Pogórzu Dynowskim, koło Krosna, gdzie prowadzi 17 ha ogród oparty na zasadach permakultury.
Absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Zgromadzona wiedza nieuchronnie doprowadziła ją do zrozumienia, że nie ma mowy o ochronie przyrody bez ochrony klimatu. Współpracuje z międzynarodowym ruchem klimatycznym, prowadzi kampanie na rzecz transformacji energetycznej i przeciwdziałania zmianom klimatu a zdobyte doświadczenia przekazuje innym w ramach szkoleń Strażnicy Klimatu i kampanii społecznej 365 Dni dla Klimatu. Tłumaczka, autorka artykułów, zaangażowana w liczne działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Sekretarz Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Współtwórca i twórca wielu programów o charakterze ekologiczno-artystycznym oraz wspólnotowym. Od wielu lat związany z ruchem ekologicznym. Mieszka na wsi, gdzie uprawia ogród permakulturowy. Miłośnik wschodów i zachodów słońca. Inspiracje czerpie z mądrości Ziemi oraz od rdzennych kultur. Współtworzy Ośrodek Twórczych Działań Edukacyjnych. zielonaedukacja.pl
ur. 1975. Kielczanin, przyrodnik, pedagog, nauczyciel akademicki, współzałożyciel Stowarzyszenia M.O.S.T., specjalista zrządzania zasobami przyrody i środowiska. Odnajduje miejsca przyrodniczo cenne i stara się je chronić. Fotoamator, publicysta, spacerowicz po lesie.
Miłośnik kultur starych ludów autochtonicznych, poszukujący w nich mądrości, która w połączeniu z nowoczesną wiedzą może pomóc ludziom, Ziemi i przyrodzie. Zapalony wędrownik, podróżnik i kajakarz. W wolnych chwilach, jeśli nie przebywa w lesie, to uczy się języków obcych lub trenuje sztukę walki System Czerwonego Feniksa. Jego pasją jest także medycyna naturalna, którą zgłębia i stosuje już od dłuższego czasu.
prezes IISA ( International Ice Swimming Association) w Polsce. Poprowadził wyprawę pływacką na Spitsbergen i współtworzył wyprawę sportową na Antarktydę. Przepłynął całą Wisłę i długą trasę przez jezioro Titicaca. Interesuje się pierwotnym związkiem człowieka i innych zwierząt z wodą. Propaguje proste sporty w środowisku wodnym, które mogą pomóc w odbudowie więzi człowieka z przyrodą. Jest fizjoterapeutą dziecięcym i psychologiem. Na co dzień pracuje z niemowlętami i małymi dziećmi.
Wykształceniem i zawodem związany z ochroną środowiska. Zajmuje się prawnymi aspektami ocen oddziaływania na środowisko. Uwielbia słuchać i grać muzykę oraz wędrować po górach.
doktor nauk humanistycznych, mgr ochrony środowiska (UWr), studiowała w Polsce, Niemczech i Austrii. Badaczka, autorka publikacji naukowych, tłumaczka, edukatorka (ekologia, etyka). Od ponad 15 lat związana z ruchem ekologicznym. Współpracuje z EKO-UNIĄ i Pracownią na rzecz Wszystkich Istot m.in. w zakresie takich zagadnień, jak transformacja energetyczna, bezpieczeństwo surowcowe, protesty obywateli w Polsce i Niemczech przeciwko powstaniu kopalni węgla brunatnego. Interesuje się życiem i sztuką.
Specjalizuje się w etyce stosowanej, w tym ekologicznej. Uprawia publicystykę i poezję. Jest aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (od lat we władzach). Stale współpracuje z rocznikiem „Pamiętnik PTT”, kwartalnikiem „Konspekt” i lokalnym miesięcznikiem „Sedno” w Myśleniach. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Etycznego. Kocha las i góry, zwłaszcza Tatry i Gorce. Autorka przewodnika po Tatrach dla dzieci „Chodź z nami”. Po odchowaniu córek... „zeszła na psy”, najczęściej można ją spotkać w plenerze w towarzystwie przystojnego psa rasy golden retriever.
Jego zainteresowanie naukowe obejmują ekologię roztoczy glebowych, etykę ekologiczną, rozwój zrównoważony i edukację środowiskową. Jest autorem 260 artykułów naukowych i popularno-naukowych i kilku książek. Jest autorem licznych wykładów, kursów na macierzystej Uczelni, innych uczelniach w kraju i zagranicą. Współpracuje z wieloma ośrodkami edukacji ekologicznej i organizacjami ekologicznymi. Dwukrotny laureat nagrody „Zielonego Czeku” WFOŚiGW w Katowicach, organizator Festiwalu Kultury Ekologicznej „ZIELONO MI” w Katowicach, organizator Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach, ethic expert w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek komisji ds. GMO przy Ministrze Środowiska, członek Kapituły nagród „Zielonego Czeku”. Współpracuje z mediami lokalnymi i krajowymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska i popularyzatora nauki. Jest autorem comiesięcznych artykułów w miesięczniku „AURA – Ochrona środowiska” oraz „Dzikie Życie”.
Od wielu lat związana z teatrem alternatywnym, zajmuje się edukacją kulturową, dziennikarstwem obywatelskim, pisze. Ukończyła Etnologię na Uniwersytecie Śląskim, Studium Literacko Artystyczne i Studia Edytorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Muzeum Śląskim. dagmarastanosz@tlen.pl
Poszukująca możliwości połączenia tego, co znajduje się na granicy etno- i ekologii. Obijała się o różne organizacje przyrodnicze, wolnościowe i pro-zwierzęce. Obecnie najsilniej związana z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot i z łódzkim środowiskiem wolnościowym (m.in. kolektyw Food not Bombs). Weganka i freeganka. Lubi: czarną kawę, gotowanie, mrozy powyżej 10 stopni, łażenie po lesie i prozę Tolkiena.
Biolożka. sylwia@pracownia.org.pl
Z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot związany jest od 1994 r., wieloletni członek zarządu, prezes Pracowni. Urodzony na ziemi świętokrzyskiej, zachwyca się jej pięknem, osobliwościami przyrody i kultury. W wolnym czasie wędruje po świętokrzyskich polach i lasach obserwując przyrodę oraz życie ludzi w wioskach. Miłośnik gór, wędrował po Karpatach, Sudetach, górach Kaukazu i Ałtaju, uczestnik kilku wysokogórskich wypraw. Słucha muzyki klasycznej, eksperymentalnej i jazzowej. suchy@pracownia.org.pl
Adiunkt w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej. Kierownik Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym UŚ. Autorka, redaktorka i współredaktorka kilku książek, kilkudziesięciu artykułów i recenzji naukowych.
Były grafik warsztatowy. warszawa@leworwer.pl
Opiekował się krowami w Norwegii, a pociągami w Szwajcarii, żeby było na chleb i aktywizm. Od kilkunastu lat działa dla przyrody i zwierząt. Współpracował z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, Dolnośląskim Ruchem Ochrony Przyrody, Ekostrażą i Otwartymi Klatkami. Jakoś w międzyczasie zrobił doktorat z literatury. Obecnie zawodowo – słowem i obrazem – staje w obronie dzikości. Chciałby też pisać książki, ale nie ma śmiałości i czasu.
ur. 1955 r., profesor, kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Członek Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego, jest członkiem Komitetu Badań Morza PAN, Komitetu Badań Polarnych PAN oraz Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Specjalista od ekologii morskich wybrzeży, sieci troficznych i skorupiaków. Za najbardziej udane przedsięwzięcie uważa opracowanie systemu oceny wrażliwości wybrzeży arktycznych na rozlewy ropy naftowej. Ponad 45 miesięcy spędził na wyprawach polarnych i morskich. Nieobce są mu Spitsbergen, Ziemia Franciszka Józefa, Wyspa Niedźwiedzia, Ziemia Ellesmera, Grenlandia Północno-Wschodnia, Półwysep Kola, a także morza: Bałtyckie, Grenlandzkie, Barentsa, Norweskie, Karskie i Baffina. Hobby: pływanie w kanoe oraz strzelanie z tradycyjnego łuku. Interesuje się historią wypraw polarnych, pasjonuje go także Tolkien i jego Śródziemie. Mieszka w Gdyni, 500 metrów od morza.
pochodzi z Łazisk na Zamojszczyźnie, wykształcenie przyrodnicze (ochrona środowiska), pasje bioregionalne i historyczne, miłośnik dawnych Kresów i współczesnego pogranicza wschodniego, społecznik, publicysta, tłumacz, mieszka w Lublinie. Pisze do czasopism polskich, białoruskich i ukraińskich, tłumaczy z języków wschodnich. Działa społecznie w organizacjach pozarządowych z Polski, Ukrainy i Białorusi. Za społeczne działania na rzecz ochrony środowiska nagrodzony w 2010 roku Medalem Polskiej Niezapominajki. Wraz z małżonką Sylwią dokumentuje miejsca pamięci Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie. corax@wp.pl
Ur. 1953 r., z wykształcenia geograf (studia Uniwersytet Wrocławski, uzupełniające Freie Univerität Berlin). Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” z siedzibą w Kadzidłowie, inicjator wielu działań w celu ratowania i ochrony zagrożonych elementów krajobrazu kulturowego i naturalnego. Pomysłodawca akcji „Ratujmy Aleje” i książki „Aleje przydrożne. Historia, znaczenie, zagrożenie, ochrona”, autor projektu „Zaginione wioski Puszczy Piskiej” i publikacji na tematy dotyczące krajobrazu (zabytki, ład przestrzenny, ekologia), jego ochrony i przemian. Miłośnik podróży i jazzu, z zamiłowania fotograf, malarz i etnograf. Wraz z żoną Danutą stworzył wpisaną do rejestru zabytków „Osadę kulturową w Kadzidłowie” składającą się 6 drewnianych budynków, które uratowali przenosząc je z okolicznych miejscowości; w najstarszej, 200-letniej chacie prowadzą prywatne muzeum. Wspólnie opiekują się okolicznymi cmentarzami ewangelickimi. sadyba.mazury@gmail.com
Ukończył biologię na Donieckim Uniwersytecie Państwowym, pracował w Zarządzie Ukraińskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, Ministerstwie Ochrony Przyrody Ukrainy, obecnie jest dyrektorem Centrum Ekologiczno-Kulturalnego w Kijowie. Członek Komisji Obszarów Chronionych IUCN, naczelny redaktor Humanitarnego Ekologicznego Żurnalu, autor 50 książek o ochronie przyrody. Mieszka w Kijowie.
Lider słowackiej organizacji Lesoochranárske zoskupenie VLK. Elektryk, który zakochał się w przyrodzie. Na jego blogu można przeczytać: „Piszę o tym, że nie jesteśmy sami na tym świecie. Jesteśmy jednymi z wielu i dlatego powinniśmy sobie pomagać”. [1]
Ur. w 1976 r. Pochodzi z Meszchedu (północno-wschodni Iran), jest członkiem Azadegan Mountain Club oraz drużyny ratownictwa górskiego Irańskiego Czerwonego Półksiężyca. Zdobywca szczytu Damawend (ponad 5600 m) w górach Elburs. Od ponad dziesięciu lat uprawia kolarstwo, przez 8 lat pracował jako przewodnik turystyki rowerowej w Iranie. Koordynuje kampanię „We need trees”, w ramach której podróżuje dookoła świata na rowerze i w odwiedzanych krajach organizuje spotkania dotyczące roli drzew w życiu człowieka oraz, wraz z uczestnikami zajęć, sadzi drzewa. W listopadzie 2012 r. odwiedził Polskę i redakcję Dzikiego Życia. Film o jego projekcie z 2013 r. [1] malan1445@yahoo.com