I Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Świetlnego „Przejdź na ciemną stronę nocy”
26 kwietnia odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja na temat zanieczyszczenia świetlnego przybliżająca zjawisko nadmiernej emisji sztucznego światła. Patronat medialnym nad wydarzeniem objął miesięcznik Dzikie Życie.
Termin: 26 kwietnia 2013 r.
Miejsce: Warszawa, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Szczegółowy program konferencji
Głównym celem konferencji jest przybliżenie problemu zanieczyszczenia świetlnego. Zjawisko nadmiernej emisji światła sztucznego po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez astronomów, którym utrudnia w znacznym stopniu możliwość prowadzenia obserwacji. Zanieczyszczenie świetlne możemy podzielić na typowo astronomiczne oraz tzw. fotozanieczyszczenie, które jest ekologicznym określeniem dotyczącym negatywnego wpływu sztucznego światła na organizmy żywe.
W ostatnich latach zjawisko to przybrało znacząco na sile, szczególnie zauważalne jest na obszarach silnie zurbanizowanych, gdzie zaburzenie rytmu okołodobowego poprzez nienaturalne wydłużanie pory, w której poprzez aktywność po zapadnięciu zmroku na skutek nadmiernego i nieprawidłowego oświetlania miast, prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji odczuwalnych przez wszystkie organizmy, zarówno faunę i florę, jak również człowieka.
Temat początkowo popularyzowany głównie przez środowisko astronomiczne doczekał się zainteresowania ze strony specjalistów z różnych dziedzin.
Podczas konferencji poruszonych zostanie wiele aspektów związanych z negatywnym wpływem zanieczyszczenia świetlnego nie tylko na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka, ale również związane z finansowaniem oświetlenia ulicznego, sposobami łagodzenia nadmiaru emisji światła poprzez różne zabiegi architektoniczne i urbanistyczne.
W konferencji biorą udział astronomowie, ekolodzy, urbaniści, ekonomiści, prawnicy, lekarze, przedstawiciele samorządów, osoby aktywnie działające na rzecz ochrony ciemności.
Organizatorzy konferencji: Koło Naukowe Studentów MSOŚ UW, Koło Naukowe Studentów Astronomii UW, Koło Naukowe Astronomów UW.
Patronat medialny nad konferencją objął miesięcznik Dzikie Życie.