DZIKIE ŻYCIE 10.07.2025

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Jamesa Olivera Curwooda „Kraj Boga: Moja droga do szczęścia – od myśliwego do obrońcy przyrody”

James-Curwood-Kraj-boga-ksiazka-1200x800

Ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Jamesa Olivera Curwooda „Kraj Boga: Moja droga do szczęścia – od myśliwego do obrońcy przyrody”. Patronat medialny nad książką objął nasz miesięcznik.

Autobiograficzna opowieść Curwooda „God’s Country – The Trail to Happiness” ukazała się w 1921 r. To duchowa i filozoficzna opowieść o przemianie pisarza, który z bezrefleksyjnego łowcy staje się głębokim piewcą przyrody i pokoju. Znamienna w tej książce jest scena przemiany Curwooda, do której dochodzi w trakcie wielodniowego pościgu za wielkim niedźwiedziem Thorem. Niedźwiedź oszczędza bezbronnego Curwooda – to doświadczenie zmienia życie pisarza.

Ta książka, jednego z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich początku XX wieku, była pomijana dotychczas przez polskich tłumaczy. Na jej wydanie w naszym kraju trzeba było czekać 104 lata.

Curwood, autor bestsellerowych powieści przygodowych, w tej książce porzuca fikcję, by z niezwykłą szczerością opowiedzieć o swojej przemianie wewnętrznej, religii zakorzenionej w naturze i o tym, jak odnalazł sens życia w dzikiej przyrodzie Północy. Jego refleksje, ujęte w formę dziennika pisanego w leśnej chacie, zaskakują aktualnością, ekologiczną wrażliwością i ponadczasowym przesłaniem

– piszą wydawcy książki.
Okładka polskiego wydania książki Curwooda
Okładka polskiego wydania książki Curwooda

Książkę można nabyć w wydawnictwie CM

James Oliver Curwood (1878-1927) – amerykański pisarz książek przygodowych, m.in. „The Wolf Hunters” (1908, polski tytuł „Łowcy wilków”), „Kazan” (1914, polski tytuł „Szara Wilczyca”), „Baree, Son of Kazan” (1917, polski tytuł „Bari, syn Szarej Wilczycy”). Jego książki opierały się na przygodach rozgrywających się w rejonie Zatoki Hudsona, na Jukonie i na Alasce. W latach 20. XX wieku jego książki były bestsellerami w Stanach Zjednoczonych, jego pisarstwo było popularne również w Polsce. Traper, przez wiele lat myśliwy.