DZIKIE ŻYCIE 21.09.2020

Filip Springer gościem 62 spotkania Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach

filip-springer-kadr

25 września 2020 r. na fanpage’u KME i Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się 62 spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Filip Springer. Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Termin: 25 września (piątek), godz. 17:30
Miejsce: Spotkanie on-line na fanpage’u KME, UniwersytetuŚląskiego i YouTube

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Temat spotkania: „Świat ginie na naszych oczach i co dalej?”

„Mogłoby się wydawać, że osoby, które zaprzeczają antropogenicznym zmianom klimatu, już od dawna należą do tej samej ekipy wujciów-wariatuńciów, co ludzie przekonani, że iluminaci rządzą światem, Jan Kulczyk żyje (ale się ukrywa), lądowanie na Księżycu nie miało miejsca, a samoloty rozpylają chemikalia mające truć i kontrolować populację tzw. chemtrailsy. Niestety wyróżnia ich przynajmniej jedno. Negacjonistów klimatycznych jest znacznie więcej. Ja przynajmniej nie spotkałem w swoim życiu nikogo na serio wierzącego w iluminatów czy inne wymienione wcześniej i całkiem popularne teorie spiskowe, a negacjonistów spotykam całą masę”.

„To pierwszy etap mojej wyprawy w przyszłość. W październiku 2018 roku Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu opublikował przerażający raport. Wynika z niego, że jeśli nie opamiętamy się z podgrzewaniem planety, to zginiemy. Nie za pięćset lat czy dwieście. Karuzela samonapędzających się zmian już się kręci. Mamy jeszcze chwilę, żeby zwolnić jej pęd… Od czasu publikacji raportu mam problemy ze snem. Nie mogę przestać o tym myśleć, właściwie wszystko, co się wokół mnie dzieje, odnoszę do kryzysu klimatycznego. Przeraża mnie nie tylko to, co ma nadejść, ale także nasza dzisiejsza niezdolność do opowiedzenia sobie tej przyszłości. Ciągle się zastanawiam, jak to zrobić, byśmy się w końcu tym przejęli?”.

Filip Springer – autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Publikuje w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Tygodniku Powszechnym”. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Jego ostatnia książka „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” została nominowana do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2019.

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała oraz dr Ryszard Kulik.

Organizatorzy: prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot).

Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Fot. Lechosław Kwiatkowski