DZIKIE ŻYCIE

Ekolodzy, feministki, skłotersi...

Janusz Korbel

Wydawnictwo naukowe Scholar z Warszawy wydało książkę, jakiej jeszcze na polskim rynku nie było – „Społeczeństwo w działaniu – ekolodzy, feministki, skłotersi”. Jest to analiza nowych ruchów społecznych w Polsce, napisana przez socjologa Piotra Żuka. Na okładce czytamy, że „jest to książka o ludziach, którzy z powodu wyznawanych wartości głoszonych poglądów odbiegają od oficjalnego obrazu współczesnej Polski [...] Zamiast fascynacji rynkiem i kultem przedsiębiorczości znajdujemy tu głosy podważające »kapitalistyczny wyścig szczurów«. Zamiast akceptacji dogmatów Kościoła, napotykamy tu aprobatę praw kobiet i wolności seksualnej. Zamiast zauroczenia Big Brotherem, Coca-Colą czy Ameryką odnajdujemy tu opinie powątpiewające w kulturowe propozycje McŚwiata”.

Okładka książki
Okładka książki

„Społeczeństwo w działaniu...” to książka ukazująca szczególną rolę inteligencji. Autor wierzy, że ona istnieje i jej rola wcale się nie skończyła, bowiem właśnie dziś ta grupa społeczna jest zapleczem odżywczych ruchów społecznych. Akceptuję rolę kontestacji, wolny od pryncypializmu wskazuje na inteligencję genealogię i takie wyzwanie wszelkich zmian kulturowych, które mogą zmienić nasz świat na choć trochę lepszy. W książce znajdziemy też silne odniesienie się do tradycji. Bez kontrkultury połowy ubiegłego wieku bohaterowie badań nie byliby dziś sobą. Nie byliby też bez Pomarańczowej Alternatywy i... Solidarności. Z badań wynika, że alternatywne środowiska w Polsce odrzuciły zarówno Kościół, jak i Coca-Colę, lewicę i prawicę. Wojciech Sitek, autor wstępu, cytuje Thomasa Mertona: „Okropny wstyd i hańba tkwić w tym nieustannym koktajlu jako bierny i bezwładny niewolnik. Wyspy Kalipso, gdzie nikt nie odczuwa żadnej pokusy, by myśleć, i gdzie człowiek po prostu je, żyje i podbiera supermarket i dom towarowy i General Motors i telewizję”.

Gorąco polecam tę książkę, z której można się dowiedzieć, jak ponad 50 uczestników badań postrzega własny model kulturowy, kim oni są, jakie są ich poglądy i dlaczego ich naturalną bazą nie jest, jak na Zachodzie, klasa średnia, właśnie inteligencja. Warto ją poczytać także dlatego, żeby zobaczyć jak ekolodzy, feministki i skłotersi wypowiadają się na drażliwe tematy początku XXI wieku.

Janusz Korbel

Sprzedaż wysyłkową prowadzi Księgarnia Naukowa Resursa w Warszawie.