DZIKIE ŻYCIE

Dzikie Życie RunTeam ma już 5 lat

Miesięcznik Dzikie Życie

W kwietniu minęło 5 lat od założenia zespołu biegowego związanego z naszym czasopismem. Dzikie Życie RunTeam powstał wiosną 2016 r. W ciągu 5 lat istnienia braliśmy udział w ponad 350 zawodach, wspieraliśmy działania dla ochrony przyrody oraz promowaliśmy nasz miesięcznik.

Team biegowy został powołany, aby zwrócić uwagę biegaczy i biegaczek, a także ludzi organizujących zawody biegowe na sprawy środowiskowe i ochrony przyrody. Wypracowaliśmy propozycje zapisów do kodeksu zawierającego standardy środowiskowe dla zawodów biegowych, które opublikowaliśmy w artykule „Czas na biegową Kartę Etyczną” (Dzikie Życie, nr 12-1/2018-2019)1. Sami trzymamy się zapisów naszego wewnętrznego Regulaminu i kodeksu etycznego2, dlatego nie startujemy w zawodach, które są powiązane z biznesem turystyki masowej realizowanej kosztem przyrody.

W zespole aktywnych jest około 60 osób, które we wszystkich dotychczasowych zawodach, w których braliśmy udział, łącznie przebiegły ponad 12 tysięcy kilometrów w 12 państwach. Stawaliśmy ponad 100 razy na podium, zarówno w klasyfikacji głównej, jak i w kategoriach wiekowych.

Lubimy biegać w zawodach odbywających się blisko przyrody, dlatego zdecydowanie częściej startowaliśmy w biegach trailowych (215 razy, w tym 46 razy na dystansach ultra), rzadziej zaś w biegach ulicznych czy miejskich (128 zawodów).

Warto odnotować, że startowaliśmy również w zawodach narciarstwa klasycznego, zawodach żeglarskich w klasie 470, dogtrekkingu (dzielne pieski Maja, Cross, Bej), biegach na orientację czy zawodach Nordic Walking.

Kilka naszych cennych wyników:

  • Karol Flejmer w 2017 r. wygrał półmaraton Werner-Beisiegel-Gedächtnislauf (Niemcy) oraz 62-kilometrowy Soonwald-Nahe Ultra Trail SoNUT (Niemcy);
  • Karol Flejmer, dwa razy zajął 4 miejsce w Maratonie Lubelskim (2017) w czasie 2:49:19 i Maratonie Lubelskim (2018);
  • Kornel Wojczuk zajął 6 miejsce w Ultramaratonie Jaga Kora w 2017 r. (Beskid Niski, 69 km);
  • Zwycięstwo sztafety Dzikie Życie RunTeam w Biegu na Wysokie (2019) w ramach Ultramaratonu Magurskiego. Przy okazji tego biegu organizowaliśmy akcję informacyjną na temat ochrony drzew przy drodze Krempna – Żydowskie – Grab (temat opisał Alan Weiss na łamach „Dzikiego Życia” w wydaniu 11/20193).

Gdyby ktoś chciał dołączyć do naszego teamu – zapraszamy!

Kontakt: Grzegorz Bożek, redakcja@pracownia.org.pl
Tel. 665 831 257
Zobacz: dzikiezycie.pl/run-team i facebook.com/DzikieZycie.RunTeam