Miesięcznik Dzikie Życie poleca „Ilustrowany samouczek antymyśliwski” Zenona Kruczyńskiego
Ukazała się książka Zenona Kruczyńskiego „Ilustrowany samouczek antymyśliwski”. Patronat medialny nad publikacją książki objął nasz miesięcznik.
Epoka łowiecko-zbieracka rozpłynęła się w zamierzchłych dziejach homo sapiens. Istnieje jednak grupa ludzi, mieniąca się na podobieństwo prehistorycznych przodków „myśliwymi”, która zastygła w okopach archaicznych argumentów. Czy współcześnie da się jeszcze obronić zabijanie dla rozrywki i wyniszczanie dla przyjemności? Myśliwi mówią, że strzelając do zwierząt, regulują ich populacje i chronią społeczeństwo przed spadkiem plonów. Tak nie jest. Książka ta krok po kroku udowadnia nieprawdziwość tych tez, odsłaniając schematy ludzkiej i przyrodniczej tragedii, jaką jest hobbystyczne zabijanie zwierząt.
„Ilustrowany samouczek antymyśliwski” z pasją i wnikliwie obnaża mity współczesnego łowiectwa. A przy okazji z czułością opisuje magiczny urok dziko żyjących zwierząt – wszak to z myślą o nich powstał.
Książkę można zdobyć w wydawnictwie „Krytyki Politycznej”
W książce znalazło się kilka rysunków satyrycznych Ryszarda Dąbrowskiego, które pierwotnie były opublikowane na łamach „Dzikiego Życie”.
Wstęp do książki napisała noblistka Olga Tokarczuk.
Przy okazji polecamy rozmowy z autorem książki z „Dzikiego Życia”:
- Po stronie życia (2017, nr 6)
- Polowanie na najgrubszą zwierzynę (2008, nr 5)
Zenon Kruczyński – autor książki „Farba znaczy krew”, kiedyś myśliwy, dziś publicysta i aktywista ekologiczny, zaangażowany na rzecz zmiany relacji ludzi wobec środowiska i zwierząt. Współautor książek „Łowiectwo zielonym okiem”, „Śmierć zwierzęcia. Współczesne zootanatologie”, „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce”, „Etyczne potępienie myślistwa” oraz „Etyka i ekologia” (planowane wydanie 2021 wyd. Universitas). Inicjator kampanii Ratuj drzewa, „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” oraz powstania koalicji Niech Żyją!. Autor projektu „Wgląd w relację pomiędzy ludźmi a zwierzętami”, nauczyciel mindfulness.