DZIKIE ŻYCIE 14.03.2019

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Thora Hansona „Pióra. Ewolucja cudu natury”

hanson-piora

Ukazała się książka Thora Hansona „Pióra. Ewolucja cudu natury”, w której autor obszernie pisze o ptasich piórach. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Po lekturze książki Thora Hansona już nigdy nie przejdziesz obojętnie obok zwykłego ptasiego pióra.

  • Jak to się dzieje, że pingwiny nie zamarzają w morzach aż gęstych od lodowego paku?
  • Dzięki czemu kormorany mogą schodzić pod wodę na głębokość bliską wysokości dziesięciopiętrowego wieżowca?
  • Co sprawia, że sowy poruszają się w powietrzu bezszelestnie jak duchy i umieją dosłownie spaść na głowę nieświadomej niczego ofiary?
  • Jak to się wreszcie dzieje, że sokoły potrafią pikować z zawrotną prędkością, jakiej nie osiąga rozpędzone ferrari?

Za każdym z tych wyczynów stoją zwykłe, niepozorne pióra. Z ich pomocą można wykonywać powietrzne akrobacje albo zamieniać się w sceniczną gwiazdę oszałamiającą feerią barw. Ale na tym funkcje piór wcale się nie kończą, w dodatku korzyści z obecności piórzej pokrywy czerpią nie tylko ptaki, lecz także… ludzie.

I nie chodzi tu tylko o wypełnienie puchem naszych kurtek czy poduch ani też o to, że pióra w przeszłości zdobiły głowę każdej szanującej się damy czy były podstawowym narzędziem do pisania. Pióra zapewniają pełną wodoodporność i tworzą skuteczną barierę chroniącą zarówno przed lodowatym chłodem, jak i palącym pustynnym słońcem. Poza tym pojedyncze pióro to idealny profil lotniczy, a ich układ tworzy najdoskonalszą maszynę latającą. Między innymi z tego względu współcześni inżynierowie starają się je skopiować. Wzorzec pozostaje jednak niedościgniony.

Skąd wziął się ten ewolucyjny cud? Co pióra dają ptakom i co dla nas znaczą? Odnosząc się do wyników badań paleontologów, ornitologów, biologów, inżynierów, antropologów, a nawet historyków sztuki, zapalony biolog terenowy Thor Hanson z niesłychaną lekkością i głęboką wiedzą opowiada o tym wyjątkowym wytworze natury, a pasja, z jaką to robi, jest po prostu zaraźliwa.

Kup książkę

Thor Hanson – biolog specjalizujący się w zagadnieniach związanych z ochroną przyrody. Stypendysta Fundacji Guggenheima i Fundacji Switzerów. Badał ptaki śpiewające i drzewa w Ameryce Środkowej, drapieżniki gniazdowe w Tanzanii i zwyczaje żywieniowe sępów Autor książki „Triumf nasion”. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Patronat nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.


Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot korzysta z dotacji instytucjonalnej w ramach programu Demokracja w Działaniu.

 

 

 

 

 

 


Pomóż nam chronić przyrodę

Nasza Puszcza jest światowa, 2017