DZIKIE ŻYCIE 08.01.2021

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Adama Zbyryta i Adama Wajraka „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu”

ptaki-puszczy-bialowieskiej-okladka

Pod koniec 2020 r. ukazała się książka Adama Zbyryta z fotografiami Adama Wajraka „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu”. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Puszcza Białowieska to miejsce wyjątkowe pod każdym względem – począwszy od ogromnych drzew, przez duże ssaki, jak osławione żubry, drapieżne wilki i rysie, rzadkie ptaki i owady, a kończąc na niezwykłych roślinach, porostach i grzybach. To jedyny obszar, gdzie można spotkać wszystkie dziewięć gatunków europejskich dzięciołów i cztery gatunki muchołówek, ale lista zasiedlających ją gatunków ptaków jest znacznie dłuższa. Nic dziwnego, że każdego roku do Puszczy zjeżdżają zastępy ornitologów z całego świata.

Nie tylko ogromna różnorodność gatunków ptaków wyróżnia Puszczę Białowieską na tle innych europejskich lasów. Najbardziej wyjątkowe jest bowiem to, że jej skrzydlaci mieszkańcy zachowują się jak ich przodkowie żyjący tysiące lat temu, w czasach gdy dużą część Europy porastały prastare lasy. O tym właśnie jest ta książka – o niezwykłych zachowaniach ptaków w samym sercu najlepiej zachowanego lasu w Europie. Znalazły się w niej znakomite gawędy biologa Adama Zbyryta i unikalne zdjęcia Adama Wajraka.

„Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” to książka do czytania, oglądania, i słuchania. Zawiera opowieści o 30 gatunkach ptaków, których barwne życie od prawie pięciu dekad odkrywają naukowcy pracujący w Puszczy. Na początku każdego rozdziału umieściliśmy kod QR. Po jego zeskanowaniu za pomocą smartfona można usłyszeć głos danego ptaka – prawie wszystkie zostały zarejestrowane w Puszczy – a kody na końcu niektórych rozdziałów odsyłają do przyrodniczych filmów, również nagranych w tym lesie. Zapraszamy do podróży i odkrywania tajemniczego świata ptaków Puszczy Białowieskiej.

Książkę można kupić u Wydawcy

Adam Zbyryt – biolog, ornitolog, propagator nauki. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Z wykształcenia leśnik, od prawie 10 lat zajmuje się ochroną ptaków w Puszczy Białowieskiej. Zawodowo związany z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, gdzie pełni funkcję kierownika do spraw nauki i ochrony przyrody, oraz Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Członek rady Fundacji Niech Żyją! działającej na rzecz wprowadzenia zakazu polowań na ptaki. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. Autor i współautor ponad 50 artykułów naukowych oraz licznych tekstów popularnonaukowych. Jego główne zainteresowania to nowoczesne metody ochrony i badania ptaków, barwne aberracje upierzenia oraz stres i strach u zwierząt.

Adam Wajrak – ekolog i dziennikarz. Zajmuje się tematyką przyrodniczą, szczególnie dzikimi zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne. Od 1997 r. mieszka w Teremiskach, wiosce położonej na jednej ze śródpuszczańskich polan w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze. Autor książek dla dzieci (i nie tylko dla dzieci), popularyzujących wiedzę przyrodniczą, m.in. „Lolek”, „To zwierzę mnie bierze”, „Wilki”, „Zwierzaki Wajraka”, „Kuna za kaloryferem” (wspólnie z żoną, Nurią Selvą Fernandez).

Wydawnictwo Paśny Buriat
pasnyburiat.pl, e-mail: pasny.buriat@gmail.com