DZIKIE ŻYCIE 09.08.2023

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Joanny Macy i Chrisa Johnstoneʼa „Aktywna nadzieja”

Aktywna-nadzieja-2023

Ukazało się polskie tłumaczenie książki Joanny Macy i Chrisa Johnstoneʼa „Aktywna nadzieja” pokazującej jak radzić sobie ze współczesnymi kryzysami. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Stoimy przed wyzwaniami, o których nawet trudno myśleć. Wielkie wymieranie gatunków, kryzys klimatyczny, kryzysy gospodarcze, choroby cywilizacyjne, zaburzenia psychiczne, pandemia, czy wojny hybrydowe to tylko niektóre z dręczących nas problemów. Jak radzić sobie z poczuciem beznadziei, że lepiej już było i będzie tylko gorzej?

Joanna Macy i Chris Johnstone w książce „Aktywna nadzieja. Jak spojrzeć prawdzie w oczy i w kreatywny sposób sprostać katastrofie, w której uczestniczymy” pokazują nam jak stawiać czoło kryzysom, abyśmy mogli im sprostać z większą odpornością i twórczą mocą. Proponują Praktykę Ponownego Połączenia – to holistyczne podejście oparte na filozofii głębokiej ekologii, osiągnięciach współczesnej psychologii, zakorzenione również w duchowości i nauce. To także praktyczne narzędzie oraz metoda pracy w ramach warsztatów prowadzonych na całym świecie – również w Polsce. Dzięki nim zdobywamy umiejętności, które pozwalają nam zmierzyć się z nadciągającą katastrofą i aktywnie uczestniczyć w Wielkim Zwrocie, od cywilizacji zniszczenia do społeczeństwa podtrzymującego życie, który pozwoli zregenerować się naszej planecie.

Aktywna nadzieja jest podróżą intelektualną, jaki i praktycznym poradnikiem.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Krytyki Politycznej

Okładka ksiązki
Okładka ksiązki

Joanna Macy – badaczka buddyzmu, teorii systemów i ekologii głębokiej, jest szanowanym głosem w ruchach na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ekologii. Jako główna nauczycielka praktyki ponownego połączenia przeplata swoją naukę z sześcioma dekadami aktywizmu. W warsztatach i szkoleniach Joanny wzięły udział setki tysięcy ludzi na całym świecie. Jej metody grupowe, znane jako praktyka ponownego połączenia, zostały przyjęte i zaadaptowane na szerszą skalę w ruchach aktywistycznych, programach akademickich i organizacjach społecznych. Autorka wielu książek, m.in.: „Despair and Personal Power in the Nuclear Age” (1983), „World as Lover, World as Self” (1991) czy znanej na polskim rynku „Thinking Like a Mountain. Towards a Council of all Beings” (1988) wspólnie z Johnem Seedem, Pat Fleming i Arnym Naessem, polskie wydanie: „Myśląc jak góra. Zgromadzenie Wszystkich Istot” (Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa, 1992). Więcej o Joannie: joannamacy.net.

Chris Johnstone – współdyrektor ActiveHope.Training, organizacji non-profit oferującej kursy online, które pomagają ludziom zwiększyć ich zdolność do wprowadzania zmian na świecie. Jest również jednym z czołowych brytyjskich trenerów rezyliencji, przez prawie dwadzieścia lat pracował jako specjalista ds. uzależnień w brytyjskiej National Health Service. Autor książek „Find Your Power” (2010) i „Seven Ways to Build Resilience” (2019). Prowadzi stronę internetową chrisjohnstone.info.