Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Owady – udane modele ewolucyjne. Fascynujące i zagrożone wyginięciem”
Ukazała się książka „Owady – udane modele ewolucyjne. Fascynujące i zagrożone wyginięciem”, której autorami są Werner Gnatzy i Jürgen Tautz. Patronat medialny nad wydaniem książki objął nasz miesięcznik.
Książka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po świecie owadów, odkrywając ich niezwykłą różnorodność, piękno oraz kluczową rolę w ekosystemie. Autorzy szczegółowo opisują nie tylko biologię dobrze znanych, ale także mniej znanych gatunków, zachęcając do głębszego zrozumienia i docenienia tych niesamowitych stworzeń, które mimo że często niezauważane, odgrywają nieocenioną rolę w naszym codziennym życiu.
To pozycja, która nie tylko przedstawia owady jako fascynujących bohaterów ewolucyjnych, ale również jako kluczowe ogniwa w skomplikowanych sieciach natury, których zagrożenie może mieć daleko idące konsekwencje dla całego ekosystemu. Książka stanowi apel do większej troski o te niezwykłe stworzenia, które są fundamentem wielu procesów ekologicznych na naszej planecie.
Książkę można zamówić u wydawcy Pasieka Smakulskich
Książka pierwotnie ukazała się w Niemczech w 2023 r. pod tytułem „Insekten – Erfolgsmodelle der Evolution; Faszinierend und bedroht”, polski przekład zrealizowała Anna Władyka-Teittretter.
Napisana przez wybitnych niemieckich entomologów, Wernera Gnatzy i Jürgena Tautza, książka „Owady – udane modele ewolucyjne” to fascynująca opowieść o niezwykle różnorodnej grupie zwierząt, obejmującej takie stworzenia jak pszczoły, motyle, chrząszcze, pluskwiaki i ważki. Owady budzą mieszane uczucia: z jednej strony mamy owady budzące podziw, jak pożyteczne pszczoły, piękne motyle czy lśniące chrząszcze, a z drugiej – te, które kojarzą się negatywnie, jak komary, pluskwy czy karaczany. Niniejsza książka zabiera czytelnika w podróż po niezwykłym świecie owadów, odkrywając ich bogatą różnorodność, piękno oraz kluczową rolę, jaką pełnią w ekosystemie. To nie tylko przewodnik po niezwykłych szczegółach biologii znanych i mniej znanych gatunków, ale także zachęta do głębszego zrozumienia i docenienia tych niesamowitych stworzeń, które, choć często niezauważane, odgrywają istotną rolę w naszym codziennym życiu
dr Andrzej Oleksa, biolog, badacz owadów
Jürgen Tautz – jeden ze światowych autorytetów w dziedzinie pszczelarstwa. Tytuł doktora nauk przyrodniczych uzyskał w Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy), studiując biologię, geografię i fizykę. Wiele lat pracy poświęcił biologii porozumiewania się żab, ryb elektrycznych, raków i mrówek. Gdy w ramach prezentu dostał rodzinę pszczelą, to właśnie te owady zawładnęły jego całym życiem.
Werner Gnatzy – niemiecki biolog specjalizujący się w ekologii, ewolucji i neuroetologii owadów. Pracuje w Instytucie Ekologii, Ewolucji i Różnorodności na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem. Jego badania koncentrują się na neuroetologii interakcji drapieżnik-ofiara u owadów, ze szczególnym uwzględnieniem świerszczy.