Las Muira
Muir Woods to przepiękny fragment lasu położony na wybrzeżu Kalifornii, niedaleko na północ od San Francisco. Dominują tam olbrzymie sekwoje (Sequoia sempervirens). Warunki klimatyczne, w których ukształtował się ten ekosystem - przybrzeżne mgły, średnie opady roczne 1,5 m - są konsekwencją niewielkiej odległości od Oceanu Spokojnego. Las ten został objęty parkiem narodowym i udostępniony dla turystów. Aby poczuć prawdziwy nastrój Muir Woods, należy jednak zastąpić "turystyczne" postrzeganie świata jego "odczuwaniem". To piękne miejsce, będące schronieniem dla gigantycznych drzew, nosi imię Johna Muira, dziewiętnastowiecznego prekursora współczesnego ruchu ekologicznego, założyciela Sierra Club oraz jednego z pierwszych "ludzkich" członków ruchu Earth First!
Obszar chroniony Muir Woods nie jest szczególnie duży, ma kilka kilometrów długości i kilka kilometrów szerokości - podobnie jak Dolina Wapienicy w Bielsku-Białej, gdzie Pracownia ma swoją kolebkę. Jako że sekwoje są jednymi z największych drzew na Ziemi, na jednym hektarze powierzchni lasu mieści się ich tylko kilka. Korzenie sekwoi mogą sięgać cztery metry w głąb i rozpościerać się na odległość 20-30 metrów od pnia. Drzewa Muir Woods osiągają 77 metrów wysokości, w innych miejscach zdarzają się sekwoje wyższe nawet niż 100 metrów. Wiele drzew, których średnica wynosi 5-7 metrów, ma ponad sto lat.
Pobyt w Muir Woods sprawia wrażenie przebywania w jakiejś magicznej krainie. Sięgające ku niebu drzewa, u nasady których są czasem puste przestrzenie wielkości jaskini, oddziałują na ludzką wyobraźnię. W takiej żywej świątyni łatwo uświadomić sobie swoje niewielkie znaczenie, narzuca się pokora, szacunek dla natury.
Szkoda tylko, że nie ma innych, większych obszarów chronionych podobnie jak Muir Woods. Więcej informacji o tym lesie możecie znaleźć w internecie.
Peter Berger
Tłum.: Przemek Kalinka