DZIKIE ŻYCIE

„Natura, społeczeństwo a ruch głębokiej ekologii” w Schumacher College

Liliana Dawidziuk

Schumacher College w Wielkiej Brytanii zaprasza na kurs "Natura, społeczeństwo a ruch głębokiej ekologii". Kurs odbędzie się w terminie 5-24 listopada br. w Dartington.

"Uczestnicy kursu próbować będą zrozumieć jak wiara w wewnętrzną wartość przyrody, bioróznorodności i dzikości wpływa na jednostki i w jaki sposób dotyczy całego społeczeństwa. Kurs rozpocznie się poznaniem filozofii Arne Naessa, twórcy głębokiej ekologii oraz rozróżnieniem naukowego i intuicyjnego podejścia do pozaludzkiego świata. Uczestnicy będą mieli okazję zaznać "wolnej przyrody" w okolicach Dartmoor i spróbują rozszyfrować słynne słowa Thoreau "W dzikości jest przetrwanie świata". W trakcie zajęć mowa będzie o miejscu głębokiej ekologii w ruchach na rzecz sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego sposobu życia.  Jak głęboka ekologia odnosi się do marksizmu i postmodernizmu? Jak może wywierać wpływ na politykę? Co znaczy dla nas, obywateli? Program obejmie również zagadnienia związane z bioregionalizmem i rolą głębokiej ekologii w kreowaniu społeczności żyjących w zgodzie z przyrodą".

Kurs prowadzić będzie George Sessions (współautor ksiązki "Głęboka ekologia"), Stephan Harding (biolog, ekolog, współpracownik Jamesa Lovelocka) oraz Max Oelschlaeger (wykładowca Northern Arizona University). Pobyt w Schumacher College to każdego dnia około 4 godzin wykładów oraz możliwość korzystania ze wspaniale wyposażonej biblioteki i videoteki. Uczestnicy i wykładowcy biorą wspólnie udział we wszystkich pracach związanych z utrzymaniem ośrodka - sprzątaniu, przygotowywaniu posiłków, dbaniu o budynki i ogród. Pełna opłata za kurs jest bardzo wysoka, ale istnieje możliwość otrzymania stypendium.

Więcej informacji i formularze wniosków o stypendium pod adresem: Schumacher College, The Old Postern, Dartington, Totnes, Devon TQ9 6EA, UK, e-mail: schumcoll@gn.apc.org; lub w Internecie: gn.apc.org/schumachercollege.

LD