DZIKIE ŻYCIE

Barycz – ptasia kraina

Grzegorz Bożek

Światło dzienne ujrzała właśnie płyta „Barycz”. To kolejny krążek w autorskiej serii „Biomusic” autorstwa Anny Nacher i Marka Styczyńskiego, tym razem zrealizowany dla Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. To głównie ptasia płyta, choć nie tylko. Usłyszymy na niej również ssaki, płazy, ryby i owady oraz oczywiście muzyków, którzy wykorzystują mnóstwo różnych instrumentów, m.in. kalimbę, pasterskie medytacyjne flety proste, saksofon, klarnet, cymbały, gongi czy organki bambusowe lu–sheng.


Anna Nacher podczas nagrywania muzyki do płyty o Baryczy. Fot. Marek Styczyński
Anna Nacher podczas nagrywania muzyki do płyty o Baryczy. Fot. Marek Styczyński

Dolina Baryczy (rzeka Barycz jest prawobrzeżnym dopływem Odry) to ptasi raj. Zanotowano tam występowanie aż 276 gatunków. Rezerwat ornitologiczny „Stawy Milickie” i Park Krajobrazowy Doliny Baryczy to niezwykłe miejsca, gdzie wśród mozaiki pól, lasów i podmokłych łąk można zobaczyć i usłyszeć, jak piękna jest dzika przyroda. Zresztą stawy Milickie są unikatowymi w skali świata obszarami wodno–błotnymi. Jak mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju, „Dolinie zagraża przede wszystkim »grzech« zaniedbania – zaniku wypasu i tradycyjnych form gospodarowania. Groźne są również pomysły prywatyzacji stawów oraz pęd do dzielenia pięknych i cennych obszarów na działki pod zabudowę. Wszystkie te zagrożenia wyraźnie pokazują, że kluczowa jest zmiana świadomości i zrozumienie szans jakie drzemią w ekorozwoju Doliny. A przemianie sprzyjają konwencjonalne środki, takie jak choćby czerpiąca z przyrody muzyka promująca bioregion”.

Cały krążek to jednak przede wszystkim opowieść snuta głosami natury. Główni bohaterowie to w przeważającej części ptaki (gęsi, bocian biały, krzyżówki, łabędź niemy i krzykliwy, czajki, żurawie, perkoz, głowienka i inne), pojawiają się również kumaki nizinne, ropucha zielona, świerszcze polne, mucha czy wreszcie turkuć podjadek i jeleń oraz, być może najbardziej zaskakujący, kogut tradycyjnej rasy kury zielononóżki kuropatwianej. Wszystkie nagrania terenowe dzikich zwierząt zebrał Zdzisław Pałczyński, na płycie nie zostały przetworzone, a zestawiono je ze sobą biorąc pod uwagę możliwość ich występowania obok siebie. Wszystko po to by, jak piszą autorzy, uszanować żywy organizm Doliny Baryczy z jego własnymi rytmami, językiem i powiązaniami.


Takie tereny mają być chronione dzięki sprzedaży płyty. Fot. Saturnina i Artur Homan
Takie tereny mają być chronione dzięki sprzedaży płyty. Fot. Saturnina i Artur Homan

Już od utworu pt. „Oszronione słońce” jakby zanurzeni w bagna pełne żab, poczuć możemy ducha Doliny, o której jest ta opowieść. Rozlewa się ona głosami łęgów i rozlewisk, świadomość zanurzenia się w otoczeniu  wzmaga się w „Pieśni Jaromira”. Ptasi koncert gęstnieje – perkoz, perkozek i głowienka wyśpiewują trele nieustannie na przemian. Gdy dochodzi do „Przeczucia wędrówki”, krzyki łabędzi i żurawi wraz z gitarą pędzą na złamanie karku, czuć trochę powiew starego, dobrego Atmana. Nastrój łagodzi gęsiobociania suita „W lustrze chmur” – słychać wiatr, czuć jakby niepokój, może przed burzą...? Zjawiają się wtedy cymbały i przez kilka minut kołyszą Dolinę swymi magicznymi dźwiękami. Krążek kończą głosy piskląt i koguta tradycyjnej kury zielononóżki kuropatwianej – czy tak może zabrzmieć poranek w Dolinie? Zapewne tak.

Płyta zawiera także prezentację przyrodniczą doliny Baryczy, do przejrzenia na komputerze. Znajdziemy tam opis siedlisk, działania ochronne prowadzone na terenie całego kraju (konkretne programy, np. ochrona żołny w Polsce południowo-wschodniej czy ochrona cietrzewia na równinie kurpiowskiej), prawie 30 scenariuszy edukacyjnych do wykorzystania na lekcjach szkolnych różnych przedmiotów, katalog 102 ptaków, „ptasie” wiersze Juliana Tuwima (w tym chyba najbardziej znany – „Ptasie radio”). Poza tym mnóstwo informacji o Dolinie Baryczy: przyrodzie, ochronie terenu, turystyce, działaniach w ramach ochrony przyrody, edukacji, rolniczej bioróżnorodności, kilkadziesiąt minireportaży radiowych (format mp3) z życia ptaków oraz galerię ptasich zdjęć Artura i Saturniny Homan.

Jeśli chcesz wspomóc ekorozwój tego terenu, możesz zakupić krążek „Barycz” – wpływy ze sprzedaży płyty zasilają fundusz ochrony przyrody Doliny Baryczy.

Grzegorz Bożek


Wydawca: Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
barycz.pl.
Anna Nacher & Marek Styczyński karpatymagiczne.vivo.pl. Płyta dostępna w sklepie internetowym serpent.pl.