Miesięcznik Dzikie Życie

7-8/277-278 2017 Lipiec / sierpień 2017

UNESCO miażdży Szyszkę

Grzegorz Bożek

Wybaczcie kilkudniowe opóźnienie w wydaniu numeru wakacyjnego, czekaliśmy z niecierpliwością na decyzję UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej i byliśmy mocno zaangażowani w przygotowanie wydarzenia w Krakowie, które odbyło się w przeddzień podjęcia decyzji przez UNESCO. Mam nadzieję, że nas rozumiecie – Puszcza Białowieska jest bowiem dla nas najważniejsza.

Decyzja z Krakowa dla ministra Szyszki jest fatalna, całkowicie bowiem kwestionuje kurs polskiego rządu w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko w dniu decyzji nie był w stanie zdobyć się na jakikolwiek komentarz do decyzji UNESCO – jak ognia unikał pytań dziennikarzy.

Co będzie dalej z Puszczą? Co decyzja UNESCO oznacza w praktyce? Co zrobi resort? Co z wycinkami? Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz zachowania dotychczasowego kursu, pójście w zaparte, dalsze pijarowe kluczenie, konsekwentne trzymanie się przyjętego kierunku. Oznacza to jednak zbliżające się wielkimi krokami zderzenie ze ścianą czyli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie wyobrażam sobie aby był inny niż zły dla resortu środowiska.

Po tym co sam zobaczyłem w Krakowie, wiem, że wygramy. Niestety do pełnego zwycięstwa droga jeszcze daleka. Cieszmy się z wygranej bitwy, ale pamiętajmy, to nie koniec walki o Puszczę.

Wszystkiego dzikiego!

Grzegorz Bożek