Chcemy czystego powietrza
Takie żądanie pada coraz częściej ze społecznych inicjatyw antysmogowych, tak też było podczas Dni Bystrej w gminie Wilkowice na początku lipca.
Ruch Antysmogowy z Bystrej wystąpił podczas święta swojej miejscowości ze stoiskiem, na którym rozdawano mieszkańcom słoiki z czystym powietrzem. Taki symboliczny gest miał przypomnieć o tym, że czyste powietrze w Bystrej jest dostępne tylko latem i należy robić zapasy na zimę. A jak zapasy, to wiadomo, najlepiej zawekować w słoju.
Były również ulotki świadczące o katastrofalnym stanie powietrza w tym niegdyś kurorcie, znanym (też niegdyś) z leczniczego klimatu.
Ze względu na ukształtowanie terenu smog produkowany przez domowe kotły węglowe zalega we wsi całą zimę. W sezonie grzewczym 2017/2018 ledwie kilka dni było wolnych od smogu (to te dni, kiedy były silniejsze wiatry), natomiast poziom alarmowy przekraczany był notorycznie.
Wieś Bystra i gmina Wilkowice są niemal w całości zgazyfikowane, co pozwoliłoby wyeliminować smog, gdyby w miejsce węgla mieszkańcy korzystali z gazu do ogrzewania. Przy rosnących skokowo cenach węgla i wycofaniu mułu i flotu z handlu, koszty ogrzewania węglem i gazem są porównywalne. Nie bez znaczenia jest rosnąca – mamy nadzieję – świadomość mieszkańców dotycząca tragicznych dla zdrowia i życia skutków palenia odpadami w piecach.
Tak więc, z jednej strony edukacja mieszkańców, z drugiej to kolejna próba namówienia władz gminy do uczestniczenia w kampanii o czyste powietrze, poprzez uruchomienie projektów wspierania wymiany kotłów węglowych na gazowe i – na miarę możliwości – działań osłonowych. Te ostatnie mogą być szczególnie istotne dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Aktualnie władze gminy zachowują bierność w tym kluczowym temacie dla zdrowia jej mieszkańców.
Jolanta Kasprzyk, Jan Kasprzyk
Jolanta Kasprzyk, Jan Kasprzyk – mieszkańcy Bystrej, członkowie ruchu antysmogowego.