DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Słowackie wilki pod ochroną!

Grzegorz Bożek

Doczekaliśmy się, wilki w Słowacji są pod ochroną. O ile w Polsce kampania dla ochrony wilków trwała kilka, góra dziesięć lat, o tyle w Słowacji ten proces rozciągnął się na ponad 30 lat. Dlatego tym bardziej cieszy, że za południową granicą sytuacja drapieżników się zmieniła. Jako stowarzyszenie i czasopismo przyłożyliśmy do tego rękę, od samego początku uczestnicząc, relacjonując, wspierając słowackie organizacje przyrodnicze.

Przez wiele lat co roku w Słowacji ginęło od kilkudziesięciu do nawet ponad stu wilków, co stanowiło spory procent populacji. Niejednokrotnie ginęły też „polskie” wilki, które migrowały za południowy grzbiet Karpat.

Bardzo ważnymi datami były 2013 i 2015 rok. W 2013 r. słowacki rząd po ponad dwuletnich staraniach międzynarodowej koalicji organizacji przyrodniczych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, ograniczył teren polowań oraz znacząco zmniejszył limit odstrzałów. Wreszcie w 2015 r. minister rolnictwa Słowacji wprowadził całkowity zakaz polowań na wilki przy granicy z Polską oraz w obszarach Natura 2000 na terenie Republiki Słowackiej.

Od teraz zagrożenie dla życia tych zwierząt się zmniejszy. Pamiętajmy jednak o tym, że w Polsce, pomimo ochrony wilki są nadal zabijane przez polujących, czy giną pod kołami samochodów. Zapewne podobnie będzie w Słowacji. Niemniej jednak cieszmy się z wielkiej zmiany jaka dokonała się w Słowacji. To zmiana długo wyczekiwana – doskonały prezent jaki sprawiono słowackiej przyrodzie na Dzień Ziemi.

Wszystkiego dzikiego,

Grzegorz Bożek