DZIKIE ŻYCIE 05.07.2018

Miesięcznik Dzikie Życie poleca płytę „Anarti – muzyka zaginionego świata” zespołu Matragona Orkiestra Jednej Góry

martagona anarti

Ukazała się kolejna płyta sanockiego zespołu Matragona Orkiestra Jednej Góry. Krążkowi „Anarti – muzyka zaginionego świata” patronuje Miesięcznik Dzikie Życie.

Lider zespołu, Maciej Harna, mówi o tej płycie:

„Nasza najnowsza płyta jest w warstwie dźwiękowej całkowitym dziełem zespołu bo tym razem nagranie zrealizował w całości nasz flecista Konrad Oklejewicz i przygotował edycję całego materiału do miksowania. Jego przenośne studio zawędrowało m.in. z sesją w Góry Lewockie (Słowacja) do atelier „Pod Skałą” naszego przyjaciela Michala Smetanki.

Miksowaniem i masteringiem zajął się Wojciech Lubertowicz, nasz były muzyk, a dziś reżyser dźwięku i wszechstronny muzyk warszawski.

Płyta ANARTI zawiera utwory zainspirowane najdawniejszą historią Celtów na ziemiach polskich, a właściwie obecnością ich (grupy zwanej Anarti) na ziemi sanockiej. Anartowie zasiedlali tereny płd.-wsch. Polski nad Sanem, ale też obszary Słowacji. Zaprosiliśmy więc słowackiego muzyka i muzykologa Michala Smetankę do zagrania naszego utworu na najbardziej rozpoznawalnym słowackim instrumencie tradycyjnym – fujarze detwiańskiej. Dzięki zaproszeniu Michala mogliśmy nagrać część materiału muzycznego w jego prywatnym muzycznym atelier w malowniczych górach koło Lewoczy.

Strona graficzna płyty jest także istotna i szczególna. Mimo, że i tym razem współpracowaliśmy z naszym stałym, znakomitym artystą plastykiem Adamem Gromkiem, do współpracy z nim dołączył nieżyjący już wybitny artysta sanocki – Zdzisław Beksiński. Zgodził się na wykorzystanie swojej pracy na okładkę płyty Matragony. Ktoś zapyta, czy tyle lat po tragicznej śmierci Beksińskiego zwlekaliśmy z płytą. No niezupełnie. Przy poprzednich nie udawało się znaleźć połączenia naszych światów, ale pomysł czekał. Dopiero teraz udało się znaleźć pracę Beksińskiego korespondującą z zawartością płyty. Wewnątrz krążka CD czeka jeszcze jedna wizualna niespodzianka, ale to już trzeba zajrzeć do płyty, którą serdecznie polecamy”.

Zespół Matragona Orkiestra Jednej Góry reprezentujący nurt world music został założony w 1992 r. Byli zwycięzcami konkursu „Nowa tradycja” w 1999 r. Na koncie mają kilka płyt, m.in. debiutancką „Budzenie góry” (1998) oraz „Trans Silvaticus” (2005). matragona.pl.

Zespół Matragona w 2009 roku wystąpił na specjalnym koncercie z okazji 20-lecia Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

W wakacyjnym numerze Dzikiego Życia znajdzie się rozmowa z Maciejem Harną, liderem zespołu Matragona Orkiestra Jednej Góry pt. „Zaginiony świat Matragony”. Rozmowa będzie dostępna dla Czytelników i Czytelniczek już za kilka dni.

Polecamy też rozmowę z Maciejem Harną z naszego miesięcznika z 1999 roku „Pieśń z góry niedźwiedzia”.

Patronat medialnym na wydaniem płyty objął Miesięcznik Dzikie Życie.


Matragona w 2018 r. Fot. Grzegorz Kiczorowski
Matragona w 2018 r. Fot. Grzegorz Kiczorowski

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot korzysta z dotacji instytucjonalnej w ramach programu Demokracja w Działaniu.

 

 

 

 

 

 


Nasza Puszcza jest światowa, 2017