Konkurs dla mediów „Zgniłe Pióro”
Wiadomo nie od dziś, że media masowe to siła (niektórzy uważają nawet, że władza). Siła, która może pchnąć ludzi do czynienia czegoś dobrego, ale i na odwrót. We współczesnych mediach wiele jest przemocy, pogoni za sensacją i skandalami. Również rzetelność dziennikarska pozostawia często wiele do życzenia. O ile jednak ludzkie „ofiary” dziennikarskiej nierzetelności mogą wstępować na drogę sądową i domagać się zadośćuczynienia za rozprzestrzenianie kłamliwych informacji, które naruszają czyjeś dobre imię, o tylko inne „nieludzkie” istoty nie mają takiego prawa ani możliwości. Tymczasem skutki publikowania takich właśnie niesprawdzonych, wyssanych z palca sensacyjnych informacji mogą być o wiele bardziej drastyczne w odniesieniu do zwierząt niż do ludzi. Bo to ci ostatni, „wykarmieni” sensacyjnymi, medialnymi informacjami o zwierzętach, na tych właśnie fałszywych informacjach budują swój stosunek do nich. Szczególne znaczenie ma to w odniesieniu do gatunków, z którymi człowiek od dawna „ma na pieńku”: drapieżników, węży i innych „szkodników”.
Z pomysłem ukrócenia tej medialnej „swobody twórczej” w odniesieniu do zwierząt, która przyjmuje często rozmiar histerii i prowadzi do rozpalenia niechęci i uprzedzeń, wystąpiły ukraińskie organizacje przyrodnicze. Jako że najlepszym, a w tej chwili chyba jedynym sposobem walki z głupotą jest jej ośmieszanie, zaproponowano przyznawanie mediom, dziennikarzom i redakcjom nagrody w formie dyplomu o nazwie „Zgniłe Pióro” im. Staruchy Szapoklak.
„Patronka” nagrody to postać z radzieckich bajek (pokazywanych także w latach 70. i w naszej telewizji) o Czeburaszce-Kiwaczku. Stworek ów wraz ze swoim przyjacielem Krokodylem Gieną starają się zmieniać świat na lepsze: pomagają ludziom i zwierzętom, walczą z kłusownikami, a Starucha Szapoklak stoi im na przeszkodzie, oszukuje, kradnie bilety kolejowe itp. Stąd też stała się ona doskonałą kandydatką na patronkę nagrody dla dziennikarzy, którzy rozprzestrzeniają kłamliwe i niesprawdzone informacje o zwierzętach, kształtujące u odbiorców strach i uprzedzenia, przez co zabijają i krzywdzą niewinne stworzenia.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot dołączyło do tej inicjatywy jako organizacja partnerska. Dlatego przyznawana nagroda będzie miała rangę międzynarodową. Zgłaszać można media z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Rzecz jasna celem nagrody nie jest jedynie ośmieszenie dziennikarskiej głupoty i niekompetencji, połączonej czasem ze złą wolą i pogonią za sensacją za wszelką cenę, bo to niewielki pożytek przyniosłoby oczernianym stworzeniom. Ostatecznym celem jest zniechęcenie dziennikarzy do pisania tego typu plotek, a może nawet do przemyślenia swego stosunku wobec zwierząt. W konsekwencji powinno to doprowadzić do osłabienia medialnej nagonki na zwierzęta oraz do ukazania ich prawdziwego wizerunku.
„Chętnych” do nagrody w mediach ukraińskich nie brakuje. W samym tylko 2012 r. aktywiści z Kijowskiego Centrum Ekologiczno-Kulturalnego zebrali ponad 380 medialnych bioksenofobicznych doniesień (prym wiodły media krymskie – ok. 100).
Ale i u nas nie brak tych, co to „wilki widzą” – by wymienić tu choćby Roberta Grzeszczyka z artykułem „Polska strofuje Słowację w sprawie wilków”.
Konkurs na nagrodę za rok 2012 jest już w zasadzie zamknięty – trwają prace jury nad wyłonieniem zwycięzców, a konkurencja jest duża. Zachęcam jednak, aby zbierać wszelkie przejawy tego typu bioksenofobii: materiały, artykuły, audycje i wywiady wraz z ich autorami i adresami redakcji, i zgłaszać na adres Pracowni. Najwięksi blagierzy z pewnością zostaną docenieni za rok. Poniżej zamieszczamy regulamin nagrody.
Krzysztof Wojciechowski
Regulamin Międzynarodowego konkursu dla dziennikarzy i przedstawicieli innych mediów o nagrodę „Zgniłego Pióra” im. Staruchy Szapoklak za rozprzestrzenianie sensacyjnych, kłamliwych plotek o zwierzętach i rozpalanie terroru gatunkowego.
Zrzeszenie Organizacji Ochrony Zwierząt Ukrainy, Ukraińskie Centrum Ochrony Nietoperzy, Kijowskie Centrum Ekologiczno-Kulturalne, Drużyna Ochrony Przyrody „Zielona Przyszłość” i Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przeprowadzają konkurs dla dziennikarzy i mediów o nagrodę „Zgniłe Pióro” im. Staruchy Szapoklak za rozprzestrzenianie sensacyjnych, kłamliwych plotek o zwierzętach i rozpalanie terroru gatunkowego.
Do konkursu przyjmowane są materiały dziennikarskie opublikowane w gazetach, czasopismach, Internecie, programach telewizyjnych, które szerzą niesprawdzone, nienaukowe i niehumanitarne informacje o dzikich zwierzętach (wilkach, lisach, bobrach, wronach, kormoranach, ptakach drapieżnych, kretach, bezdomnych psach, szakalach, gryzoniach, gawronach, nietoperzach, sowach i innych, a także o nieistniejącym zwierzęciu – czupakabrze).
Skutkiem tych plotek i niesprawdzonych informacji jest okrutny stosunek ludzi do zwierząt i wzrost bioksenofobii.
Konkurs przeprowadzany jest co roku, raz lub dwa razy w ciągu roku.
- Autor materiału (pierwsze, drugie i trzecie miejsce)
- Redakcja mediów (pierwsze, drugie i trzecie miejsce)
- Grand Prix
Adres pocztowy Komitetu Organizacyjnego konkursu:
02218, Киев
ул. Радужная, 31, кв. 48
КЭКЦ
Україна
Z dopiskiem: Na konkurs „Zgniłe Pióro”
e-mail: kekz-office@ukr.net
Skład jury:
- Władimir Borejko, dyrektor Kijowskiego Centrum Ekologiczno-Kulturalnego, Zasłużony dla Ochrony Przyrody Ukrainy, Przewodniczący jury konkursu
- Krzysztof Wojciechowski, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
- Iwan Parnikoza, doktor nauk biologicznych, wiceprezes Drużyny Ochrony Przyrody „Zielona Przyszłość”
- Asia Sierpińska, przewodnicząca Zrzeszenia Organizacji Ochrony Zwierząt Ukrainy
- Aleksiej Burkowski, ekolog, sekretarz konkursu
- Elena Godlewska, doktor nauk biologicznych, Ukraińskie Centrum Ochrony Nietoperzy