DZIKIE ŻYCIE 02.03.2013

„Vággi Várri. W tundrze Samów” – książka Anny Nacher i Marka Styczyńskiego

vaggi-varri-okladka-ksiazki.jpg

Ukazała się książka „Vággi Várri. W tundrze Samów” autorstwa Anny Nacher i Marka Styczyńskiego. Patronat medialnym nad książką objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Autorzy w „Vággi Várri. W tundrze Samów” opisują kilka swoich trekkingów po parkach narodowych północnej Szwecji, górskie wspinaczki i wędrówki po szlakach rzadko odwiedzanych przez turystów. Snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie, bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw.

Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów, najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się rękodziełem i muzyką joik, dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację, prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka. To również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym.

Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami odgłosów tundry oraz tradycyjną muzyką Samów.

Polecamy też inne artykuły i wywiady Marka Styczyńskiego lub Anny Nacher publikowane w miesięczniku Dzikie Życie:

„Vággi Várri. W tundrze Samów”, Anna Nacher, Marek Styczyński
Wydawnictwo Alter, wydawnictwoalter.pl
316 stron, kilkaset kolorowych ilustracji

Patronat medialnym nad książką objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Pracownia na YouTube