DZIKIE ŻYCIE 20.11.2013

Olga Tokarczuk gościem XVIII spotkania Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach

olga-tokarczuk.jpg

28 listopada w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odbędzie się XVIII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka. Patronat medialny nad spotkaniem objął miesięcznik Dzikie Życie.

Termin: 28 listopada 2013, godz. 19.00
Miejsce: Katowice, Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, najbardziej utytułowana i najszerzej podziwiana autorka polska średniego pokolenia; laureatka wielu nagród i wyróżnień, na równi ceniona przez krytykę literacką i szeroką publiczność czytającą. Jedna z najważniejszych postaci polskiej prozy. Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE za każdym razem zdobywała Nagrodę Czytelników. Zaś w 2008 roku opinię czytelników podzieliło jury przyznają pisarce nagrodę za książkę „Biegun”. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1997) oraz Paszportu Polityki (1997). Była nominowana do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej, odebrała prestiżową nagrodę niemiecką Mosty Berlina (wraz z tłumaczką „Domu dziennego, domu nocnego” Ester Kinsky). Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, węgierski, litewski, czeski, duński, estoński, serbski, szwedzki, włoski. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne, a niektóre doczekały się także ekranizacji (na przykład Żurek w reżyserii R. Brylskiego). W jednej ze swych ostatnich powieści „Prowadząc swój pług przez kości umarłych” przeprowadza szeroką krytykę patriarchalnych, antropocentrycznych założeń, na jakich opiera się tradycyjny świat (nośnikiem tych dość konserwatywnych idei czyni Kościół katolicki) i bierze stronę naszych cierpiących braci-zwierząt.

Olga Tokarczuk była wieloletnią członkinią Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Wielokrotnie wspierała Pracownię w działaniach na rzecz przyrody – m.in. poparła Apel Ludzi Kultury w sprawie ochrony Doliny Rospudy, Antyolimpijski „Apel o opamiętanie” z 1998 r. przeciw organizacji ZIO w Zakopanem w 2006 roku. Wsparła też Apel przedstawicieli świata kultury i nauki Dolnego Śląska w sprawie Karkonoskiego Parku Narodowego„Uszanujmy dziedzictwo Karkonoszy” inicjowany przez wrocławskie Stowarzyszenie „Zielona Kultura”.

Olga na łamach miesięcznika Dzikie Życie:

Spotkanie poprowadzi profesor Zbigniew Kadłubek (Katedra Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego).

Organizatorzy: prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Śląski), Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum”. Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie.

Zapraszamy na stronę Klubu Myśli Ekologicznej.

Patronat medialnym nad spotkaniem objął miesięcznik Dzikie Życie.

Pracownia na YouTube