DZIKIE ŻYCIE 16.08.2017

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Zwierzęta w okopach. Zapomniane historie” Érica Barataya

baratay-zwierzeta-w-okopach-674x440.jpg

21 sierpnia ukaże się w Polsce niezwykle interesująca książka „Zwierzęta w okopach. Zapomniane historie” Érica Barataya o losie zwierząt w czasie wojen. Patronat medialny nad publikacją książki objął nasz miesięcznik.

Przeczytaj fragment książki

11 milionów koniowatych, 100 tysięcy psów, 200 tysięcy gołębi – to szacunkowa liczba zwierząt, które w czasie pierwszej wojny światowej służyły w szeregach walczących armii. Wojna z lat 1914-1918 była pierwszym konfliktem zbrojnym, w którym zwierzęta na tak wielką skalę zaciągano do wojska, ażeby służyły człowiekowi: nosząc, ciągnąc, pilnując, chroniąc, informując… W okopach znalazły się ponadto tysiące zwierząt domowych czy gospodarskich, porzuconych przez uciekających cywili, a także dzikie zwierzęta, które utknęły na linii frontu. Były też szczury, muchy i wszy – zwabione okazją. Czasem przeganiane, ale najczęściej traktowane z sympatią, zwierzęta pomagały ludziom przeżyć w piekle wojny, uczepić się życia, zająć czas. Kombatanci z wszystkich armii często wspominali o swoich zwierzęcych towarzyszach broni, my jednak o nich zapomnieliśmy.

Książka Érica Barataya przywraca nam pamięć o tych „czworonożnych żołnierzach” i o wszystkich zwierzętach, które doświadczyły wojny; zachęca nas do przyjęcia ich punktu widzenia, abyśmy mogli lepiej odtworzyć ich doświadczenia, działania, emocje, ich współpracę lub opór, ich cierpienia i losy. Nie tylko po to, ażeby lepiej zrozumieć postawy i odczucia żołnierzy. Baratay przedstawia skrupulatnie i rzeczowo całą drogę, którą przeszły zwierzęta z okopów, począwszy od przymusowego werbunku do armii, aż po zakończenie działań wojennych. Oto napisana na nowo historia pierwszej wojny światowej.

Książka ma 368 stron, zawiera 33 czarno-białe ilustracje.

Wydawcą jest wydawnictwo w podwórku. Książkę będzie można kupić u wydawcy.

Éric Baratay (ur. 1960) to francuski historyk i eseista; profesor historii najnowszej na uniwersytecie Jean-Moulin de Lyon; specjalizuje się w badaniach nad historią zwierząt i ich relacji z ludźmi. Uznawany za autorytet w coraz popularniejszej na świecie dziedzinie animal studies, jest autorem lub współautorem licznych prac poświęconych tym zagadnieniom, m.in. La corrida (1995), L’eglise et l’animal (1996), Zoos. Histoire des jardins zoologiques en occident (XVIe –XXe ) (1998), Et l’homme créa l’animal. Histoire d’une condition (2003), Bêtes de somme. Des animaux au service des hommes (2011), Bêtes des tranchées. Des vécus oubliés (2013). W Polsce w 2014 r. ukazała się dotychczas jedna książka Érica Barataya „Zwierzęcy punkt widzenia”.


Psy zaprzężone do ciężkiego karabinu maszynowego, Belgia, 1914. Klisza BnF
Psy zaprzężone do ciężkiego karabinu maszynowego, Belgia, 1914. Klisza BnF

Konie zakwaterowane pod gołym niebem, armia brytyjska, 1918. Klisza IMW, nr katalogowy Q8446
Konie zakwaterowane pod gołym niebem, armia brytyjska, 1918. Klisza IMW, nr katalogowy Q8446

Okładka książki
Okładka książki

Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej przed siedzibą PiS