DZIKIE ŻYCIE 19.06.2020

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Dahra Jamaila „Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej”

dahr-jamail-koniec-lodu

Ukazała się książka Dahra Jamaila „Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej” prezentująca konsekwencje utraty lodu dla Ziemi i ludzi. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

W marcu 2020 r. na łamach „Dzikiego Życia” publikowaliśmy artykuł Dahra Jamaila „Kryzys klimatyczny zmusza nas do pytania: czemu poświęcić nasze życie?”. Na końcu tego tekstu Jamail pisał: „Dlatego teraz, gdy zaczynają mnie zżerać żal i wściekłość, koncentruję się wokół pytania: Jakie są moje zobowiązania? Innymi słowy, Począwszy od tej chwili, wiedząc, co się dzieje z planetą, pytam: czemu powinienem poświęcić swoje życie? Każdy i każda z nas musi codziennie zadawać sobie to pytanie, gdy stoimy w obliczu katastrofy”.

Dahr Jamail, znany reporter wojenny, po latach spędzonych na relacjonowaniu wojen, wraca na swoje ukochane górskie szlaki Ameryki. Jednak zamiast oddać się pasji do wspinaczki, musi się skonfrontować się z faktem, że stoki, na które kiedyś się wspinał, zostały nieodwracalnie zniszczone przez zmiany klimatu. W efekcie Jamail wyrusza w podróż na linie frontu tego kryzysu – od Alaski przez Wielką Rafę Koralową, aż przez amazoński las deszczowy – aby odkryć konsekwencje utraty lodu dla ludzi i przyrody.

W „Końcu lodu” podążamy za Jamailem, który wspina się na Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, nurkuje w ciepłych krystalicznych wodach Pacyfiku, aby znaleźć upiorne rafy koralowe i odkrywa w tundrze wyspę St. Pauli, której mieszkańcy nie mają już na co polować. W towarzystwie naukowców zajmujących się klimatem i ludzi, których przodkowie zamieszkują te tereny od wieków, Jamail zaczyna akceptować fakt, że Ziemia najprawdopodobniej znajduje się w stanie agonalnym. Jak na ironię, pozwala mu to odnowić swoją pasję do dzikiej przyrody i ostatnich miejsc planety, niezniszczonych jeszcze przez działalność człowieka.

„Koniec lodu” jest osobistą i głęboką kroniką naszej katastroficznej rzeczywistości oraz wezwaniem do rozkoszowania się tą wrażliwą, kruchą planetą, póki możemy.

Na łamach „Dzikiego Życia” można przeczytać jeszcze dwa teksty, które są udziałem Dahra Jamaila:

Książkę można nabyć w wydawnictwie Krytyka Polityczna

Dahr Jamail (ur. 1968 r.) – amerykański dziennikarz, wieloletni współpracownik portalu Truthout i telewizji Al-Dżazira, autor książek: „The Will to Resist: Soldiers Who Refuse to Fight in Iraq and Afghanistan” (Haymarket Books, 2009), „Beyond the Green Zone: Dispatches from an Unembedded Journalist in Occupied Iraq” (Haymarket Books. 2007) oraz „Mass Destruction of Iraq: The Disintegration of a Nation: Why It Is Happening, and Who Is Responsible” (2014). Był jednym z niewielu niezależnych dziennikarzy piszących reportaże z Iraku podczas amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Martha Gellhorn Award for Investigative Journalism (2008).

Muszą zostać w Ziemi

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie

Narty i przyroda