DZIKIE ŻYCIE 02.10.2020

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Marka Pióro „Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają, świergocą i pimpilą”

trele-na-morelach

Ukazała się książka Marka Pióro „Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają, świergocą i pimpilą”. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

  • Czy wiesz, że głosy ptasie są tak różnorodne, że ludzie opisali je przy pomocy kilkudziesięciu określeń: cektanie, ćwierkanie, gwizdanie, kwilenie, szczebiotanie, świergotanie, świrowanie, świstanie, czy pimpilenie?
  • Czy wiesz, że bogatka potrafi odzywać się nawet w 200 różnych głosach?
  • Czy wiesz, że trele niektórych ptaków są tak ciche, że ledwie można je usłyszeć, ale są i takie gatunki, których nie da się nie usłyszeć? Na przykład derknięcie derkacza ma moc ponad 120 decybeli, czyli tyle, ile notuje się przy starcie odrzutowca?

Nowa książka Marka Pióro wprowadzająca w świat ptasich głosów i dźwięków, pełna anegdot, ciekawostek i odwołań do kulturowych interpretacji głosów ptaków, jakie towarzyszyły ludziom od zawsze. Bo ptaki przecież mówią w swoich językach, a my – jak się okazuje – od zawsze staraliśmy się owe języki interpretować. Co więc nam mówią ptaki? Ta książka próbuje nam pomóc w odczytaniu ich języka.

W środku kolorowe ilustracje Mai Witeckiej.

Książkę można kupić u Wydawcy

Marek Pióro (ur. 1961 r.), popularyzator wiedzy o ptakach, ambasador Rzeczpospolitej Ptasiej, autor bloga ornitologicznego „Plamka mazurka” (plamkamazurka.pl) i trzech książek popularyzujących wiedzę ornitologiczną: „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi” (wspólnie z Robertem Bałdygą), „Kalendarz ptaków. Opowieści o ptasim życiu i zwyczajach na cały rok” i „Plamka mazurka”.

Wydawnictwo Paśny Buriat
Osiedle Na Stoku 74/20, 25-437 Kielce
pasnyburiat.pl, e-mail: pasny.buriat@gmail.com
tel. 502 566 520
Facebook: Wydawnictwo Paśny Buriat

Ekologia głęboka czyli filozofia w służbie Ziemi - dr Ryszard Kulik - wykład, 2017 r.

Mówi ekspert

Miarą kultury narodu stwarzającego u siebie i dla siebie parki narodowe, jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzeniu i udostępnianiu.

prof. Władysław Szafer

polski botanik, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca polskich parków narodowych

Nasza Puszcza jest światowa, 2017