Łukasz Łuczaj gościem 66 spotkania Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach
15 marca 2021 r. on-line odbędzie się 66 spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Łukasz Łuczaj, etnobotanik i ekolog roślin, popularyzator przyrody i działacz na rzecz jej ochrony, popularyzator dzikich ogrodów, współpracownik naszego miesięcznika. Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Termin: 15 marca (poniedziałek), godz. 17:30
Miejsce: Spotkanie on-line na fanpage’u KME i YouTube
Temat spotkania: „W dzikości jest przetrwanie świata”
W jednym z wywiadów udzielonych naszemu miesięcznikowi Łukasz Łuczaj mówi: „Od dzikiej przyrody możemy nauczyć się wiele o sobie. O swoich ograniczeniach, ale i ukrytych możliwościach. Pogrążając się w niej, widzimy też, że nie jesteśmy sami – otaczają nas miliony innych istot, nawet w najdalszym zakątku Ziemi. Możemy też nauczyć się, że przyroda radzi sobie świetnie bez nas”.
Łukasz Łuczaj – kierownik Zakładu Botaniki Wydziału Biotechnologii, autor mieszanek nasion do zakładania łąk i organizator kulinarnych warsztatów używania dzikich roślin w kuchni, autor książek „Dzikie rośliny jadalne Polski: przewodnik survivalowy”, „Podręcznik robakożercy”, „W dziką stronę” oraz redaktor monografii „Dzikie rośliny jadalne. Zapomniany potencjał przyrody”. Od 1997 r. działa i mieszka na Pogórzu Dynowskim, koło Krosna, gdzie prowadzi 17 ha ogród oparty na zasadach permakultury. Na antenie KUCHNI+ prowadzi program „Dziki obiad Łukasza Łuczaja”, w którym dzieli się z widzami wiedzą na temat różnych gatunków dzikich roślin jadalnych i ziół, pokazuje jak odróżnić te „dobre” od „złych” oraz przyrządza potrawy z ich wykorzystaniem. Autor książki „Seks w wielkim lesie” (2020). Współpracował z Wydziałem Etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Na łamach „Dzikiego Życia” można przeczytać 4 rozmowy z Łukaszem:
- O kochaniu w lesie i na łące (Dzikie Życie, 2020-2021, nr 12-1)
- Nie bój się zielska (2013, nr 7-8)
- Kiedyś rośliny były ważne (2010, nr 5)
- Bezkresne łąki (2003, nr 3)
oraz kilka artykułów, np.:
- Zmienić wszystko, czy wrócić do tego jak ma być? (2020, nr 4)
- Czy zbierać kwiaty? (2012, nr 4)
- Zapomniana przyroda na przychaciu (2010, nr 6)
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała oraz dr Ryszard Kulik.
Organizatorzy: prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot).
Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.