DZIKIE ŻYCIE 03.02.2009

Lutowe Dzikie Życie w sieci i w kolorze

2009-02-okl-dz.jpg

Od lutowego numeru Miesięcznik Dzikie Życie jest dostępne w sprzedaży w wersji elektronicznej – w sieci e-Kiosk. Miesięcznik w wersji elektronicznej zawiera kolorowe zdjęcia. To pierwsza w Polsce gazeta o tematyce ekologiczno-przyrodniczej dostępna w sieci. W e-Kiosku udostępniamy za darmo numer z kwietnia 2008 – można na nim przetestować DŻ w formacie zinio.

W środku znaleźć można artykuł „Ekoterroryści i dobrzy ekolodzy w Tatrach” Radosława Ślusarczyka o zawiłych losach rozbudowy infrastruktury narciarskiej na Kasprowym Wierchu, decyzjach PKL, parku narodowego, ministrów środowiska i polskich sądów. Ślusarczyk przy okazji demaskuje zabiegi stosowane przez zwolenników rozwoju za wszelką cenę, którzy obrońcom przyrody próbują przypiąć łatkę ekoterrorystów. „Co zatem znaczy być dobrym ekologiem?” – pyta autor. „Wystarczy nie patrzeć biznesmenom z Podhala na ręce, nie przeszkadzać we wdrażaniu inwestycji, domagając się poszanowania przyrody. Dobry ekolog zajmuje się sprzątaniem śmieci z dzikich wysypisk czy miejskich parków, sprawdza, czy ktoś nie pali w piecu plastikiem, uczy dzieci sadzić drzewa. […] Dobry ekolog, mówiąc krótko, podejmuje działania, które nie wadzą nikomu”. W całości dostępny jest również artykuł „Mazurska Rospuda?” Krzysztofa A. Worobca o planowanej i kontrowersyjnej modernizacji drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo–Mikołajki. Artykuł Worobca jest polemiką z tekstem „Tałty to nie Rospuda” autorstwa Roberta Chwiałkowskiego z październikowego numeru DŻ oraz artykuł „Rospuda jest tylko jedna”, w którym autor Robert Chwiałkowski odnosi się do uwag Krzysztofa A. Worobca.

W lutowym numerze DŻ ponadto artykuły:

 • „Nasza racja w Koszarawie” Grzegorza Bożka
 • „Co dalej z Puszczą?” Adama Bohdana
 • „Dęby wróciły do rezerwatu” Adama Bohdana
 • „Solidarnie niesolidarni. O Konferencji COP14 i europejskich bataliach klimatycznych” Julii Michalak
 • „Władysław Szafer – naukowiec, społecznik i obrońca przyrody” Krzysztofa Wojciechowskiego
 • „Tam, gdzie żyje nadobnica” Jakuba Michalcewicza
 • „Refleksje po II Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi” Ryszarda Kulika i Piotra Skubały
 • „Profesor Arne Naess nie żyje”
 • felieton „Jakie życie jest dobre? (cz. 1)” Ryszarda Kulika
 • felieton „Czy przyroda to hodowla?” Janusza Korbela
 • felieton „Dzika przyroda a hi-tech” Juraja Lukáča
 • Wieści z kraju
 • Wieści ze świata
Miesięcznik Dzikie Życie jest dostępny w sprzedaży w salonach EMPIK, RUCH, w sprzedaży elektronicznej w sieci e-Kiosk oraz w prenumeracie. Przy prenumeracie należy wpłacić kwotę równą cenie jednego numeru (4 zł) pomnożoną przez ilość zamawianych egzemplarzy. Wpłaty prosimy kierować na nasze konto, podając na blankiecie swój dokładny adres oraz zaznaczając, od którego numeru zaczyna się prenumerata.
Konto: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, BS Bystra, 15 8133 0003 0001 0429 2000 0001

Miesięcznik Dzikie Życie. Jedyne pismo ekologiczne w Polsce (ukazuje się od 1994 r.), które odważnie, dociekliwie i bezkompromisowo pisze o niszczeniu i ochronie przyrody. Na łamach miesięcznika publikują wybitni naukowcy, przyrodnicy i autorytety świata nauki i kultury, przedstawiane są problemy ekologiczne i prezentowane istotne teksty dotyczące światopoglądu ekologicznego.

Międzynarodowa akcja w obronie Tatr, 2002