Lutowe Dzikie Życie w sieci i w kolorze
Od lutowego numeru Miesięcznik Dzikie Życie jest dostępne w sprzedaży w wersji elektronicznej – w sieci e-Kiosk. Miesięcznik w wersji elektronicznej zawiera kolorowe zdjęcia. To pierwsza w Polsce gazeta o tematyce ekologiczno-przyrodniczej dostępna w sieci. W e-Kiosku udostępniamy za darmo numer z kwietnia 2008 – można na nim przetestować DŻ w formacie zinio.
W środku znaleźć można artykuł „Ekoterroryści i dobrzy ekolodzy w Tatrach” Radosława Ślusarczyka o zawiłych losach rozbudowy infrastruktury narciarskiej na Kasprowym Wierchu, decyzjach PKL, parku narodowego, ministrów środowiska i polskich sądów. Ślusarczyk przy okazji demaskuje zabiegi stosowane przez zwolenników rozwoju za wszelką cenę, którzy obrońcom przyrody próbują przypiąć łatkę ekoterrorystów. „Co zatem znaczy być dobrym ekologiem?” – pyta autor. „Wystarczy nie patrzeć biznesmenom z Podhala na ręce, nie przeszkadzać we wdrażaniu inwestycji, domagając się poszanowania przyrody. Dobry ekolog zajmuje się sprzątaniem śmieci z dzikich wysypisk czy miejskich parków, sprawdza, czy ktoś nie pali w piecu plastikiem, uczy dzieci sadzić drzewa. […] Dobry ekolog, mówiąc krótko, podejmuje działania, które nie wadzą nikomu”. W całości dostępny jest również artykuł „Mazurska Rospuda?” Krzysztofa A. Worobca o planowanej i kontrowersyjnej modernizacji drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo–Mikołajki. Artykuł Worobca jest polemiką z tekstem „Tałty to nie Rospuda” autorstwa Roberta Chwiałkowskiego z październikowego numeru DŻ oraz artykuł „Rospuda jest tylko jedna”, w którym autor Robert Chwiałkowski odnosi się do uwag Krzysztofa A. Worobca.
W lutowym numerze DŻ ponadto artykuły:
- „Nasza racja w Koszarawie” Grzegorza Bożka
- „Co dalej z Puszczą?” Adama Bohdana
- „Dęby wróciły do rezerwatu” Adama Bohdana
- „Solidarnie niesolidarni. O Konferencji COP14 i europejskich bataliach klimatycznych” Julii Michalak
- „Władysław Szafer – naukowiec, społecznik i obrońca przyrody” Krzysztofa Wojciechowskiego
- „Tam, gdzie żyje nadobnica” Jakuba Michalcewicza
- „Refleksje po II Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi” Ryszarda Kulika i Piotra Skubały
- „Profesor Arne Naess nie żyje”
- felieton „Jakie życie jest dobre? (cz. 1)” Ryszarda Kulika
- felieton „Czy przyroda to hodowla?” Janusza Korbela
- felieton „Dzika przyroda a hi-tech” Juraja Lukáča
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Konto: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, BS Bystra, 15 8133 0003 0001 0429 2000 0001
Miesięcznik Dzikie Życie. Jedyne pismo ekologiczne w Polsce (ukazuje się od 1994 r.), które odważnie, dociekliwie i bezkompromisowo pisze o niszczeniu i ochronie przyrody. Na łamach miesięcznika publikują wybitni naukowcy, przyrodnicy i autorytety świata nauki i kultury, przedstawiane są problemy ekologiczne i prezentowane istotne teksty dotyczące światopoglądu ekologicznego.