DZIKIE ŻYCIE 15.02.2022

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Knuda Rasmussena „Wielka podróż psim zaprzęgiem”

knud-rasmussen-kadr

Ukazała się książka Knuda Rasmussena „Wielka podróż psim zaprzęgiem” o Piątej Ekspedycji Thule, wyprawie na dystansie 18 tysięcy kilometrów od Zatoki Hudsona, przez Przejście Północno-Zachodnie, Alaskę, aż po Czukotkę. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Dzięki swojej najdłuższej podróży Piątej Ekspedycji Thule (1921–1924) Knud Rasmussen zyskał status bohatera narodowego Danii.

Piąta Ekspedycja Thule to najdłuższa i najważniejsza podróż jaką Rasmussen oraz dwójka Inuitów odbyli psimi zaprzęgami. Przejechali dystans 18 tys. km wędrując od Zatoki Hudsona, przez Przejście Północno-Zachodnie, Alaskę, aż po Czukotkę znajdującą się po zachodniej stronie Cieśniny Beringa.

Podczas podróży Rasmussen odwiedzał wszystkie społeczności inuickie zamieszkujące wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki oraz w głębi lądu, spisując ich mity i wierzenia oraz zbierając eksponaty etnograficzne dla Muzeum Narodowego w Kopenhadze. Dzięki świetnej znajomości języka, a także wiedzy o zwyczajach Inuitów z Grenlandii, zyskał zaufanie rozmówców, zwłaszcza szamanów – najbardziej szanowanych członków plemion.

Książka, która jest bestsellerem w Danii, jest fascynująca opowieść o zachwycie innością kulturową i jej głębokim zrozumieniu. Arktyka Rasmussena to nie lodowa pustynia ziejąca pustką i śmiercią, ale przestrzeń kipiąca życiem, posiadająca własną historię i kulturę, którym należy się szacunek.

Knud Rasmussen, którego Inuici nazywali »białym Eskimosem«, wyróżnia się na tle pozostałych wielkich polarnych odkrywców swoją pasją etnologiczną i ogromnym szacunkiem, jakim obdarzał rdzennych mieszkańców Arktyki. Dlatego nawet, gdy w swych wyprawach docierał w miejsca odwiedzane wcześniej przez Europejczyków, odkrywał rzeczy niezauważane przez poprzedników. To on otworzył dla nas Arktykę, to on wykazał jedność żyjących tam narodów – z ich przenikającymi się mitami, wierzeniami i pieśniami. Ta książka to fascynujące podsumowanie najważniejszej z tych wypraw – tak o książce mówi polarnik Mikołaj Golachowski.

Książkę można nabyć w wydawnictwie Marginesy

Przekład z języka duńskiego: Agata Lubowicka

Knud Rasmussen (1879–1933) – duński podróżnik, badacz Arktyki i etnograf, półkrwi Inuita. Dzięki przebywaniu wśród grenlandzkich towarzyszy zabaw w naturalny sposób opanował trudny język grenlandzki oraz technikę powożenia psim zaprzęgiem. Zorganizował szereg wypraw do nieskolonizowanego regionu Grenlandii Północnej. Dzięki spektakularnym ekspedycjom Rasmussen zyskał status duńskiego bohatera narodowego, a w życiu zawodowym zdobył uznanie jako badacz i pisarz, m.in. poprzez otrzymanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kopenhaskiego w 1924 r. oraz Uniwersytetu w Edynburgu w 1927 r. Był niekwestionowanym światowym autorytetem w kwestiach grenlandzkich. Zmarł niespodziewanie wskutek infekcji żołądkowej, której nabawił się podczas ostatniej ze swoich ekspedycji.

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Topnienie lodowców w Arktyce

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie