DZIKIE ŻYCIE 06.09.2022

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książka Mikeʼa Bernersa-Lee „Sorry. Taki mamy ślad węglowy”

sorry-taki-mamy-slad-weglowy

Ukazała się książka Mike'a Bernersa-Lee „Sorry. Taki mamy ślad węglowy” o tym jaki ślad węglowy zostawiamy w skali mikro, w codziennym życiu, jak i w skali makro, produkując, konsumując, odpoczywając. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Książka oparta na solidnych badaniach, zawierająca czytelne dane, rzetelne statystyki oraz pouczające wykresy, a przy tym napisana przystępnie i z dużą dawką humoru. Autor nie mówi ludziom, co mają robić, jak żyć, ale podnosi świadomość, zachęca do dyskusji i pomaga wyrobić sobie własne zdanie.

Emisja gazów cieplarnianych drastycznie wzrasta, toniemy w śmieciach, wycinamy płuca Ziemi, a tuż za rogiem czai się klimatyczna apokalipsa rodem z Mad Maxa. Czy ja, ty mamy na to wpływ? Mike Berners-Lee uświadamia, jaki ślad węglowy zostawiamy zarówno w skali mikro, w codziennym życiu, jak i w skali makro, produkując, konsumując, a nawet odpoczywając. Sama Ziemia generuje ślad węglowy, np. w wyniku wybuchów wulkanów, ale bezsprzecznie największym szkodnikiem jest człowiek. W książce przedstawiono nasz niechlubny udział, zaczynając od zdarzeń najmniej uciążliwych dla planety – kilkugramowych, poprzez kilogramy, aż po działania wytwarzające miliardy ton CO2, jak wojna czy pożary lasów. 

Przyjaźniejsza dla środowiska jest podróż autobusem czy hybrydowym samochodem? W publicznej toalecie lepiej wytrzeć ręce papierowym ręcznikiem czy skorzystać z suszarki? I jak bardzo martwić się tym, że zjadamy banany transportowane z Ameryki Południowej? Odpowiedzi na te oraz setki innych pytań znajdziesz w tej książce. Dzięki zgromadzonej w niej wiedzy w sposób bardziej świadomy będziesz dokonywać codziennych wyborów, przyczyniając się do ratowania planety.

Książkę można zdobyć w Wydawnictwie Dolnośląskim


Mike Berners-Lee
Mike Berners-Lee

Mike Berners-Lee – angielski badacz, pisarz, aktywista klimatyczny. Konsultuje i prowadzi badania na temat zrównoważonego rozwoju i poszukuje odpowiedzi na wyzwania klimatyczne XXI wieku. Jest założycielem Small World Consulting, spółki przy Uniwersytecie Lancaster, która współpracuje z organizacjami, od gigantów technologicznych po supermarkety. Small World jest liderem w dziedzinie pomiarów emisji dwutlenku węgla i ich wykorzystania. Jest profesorem Lancaster Environment Centre przy Lancaster University, bada zrównoważone systemy żywnościowe i wskaźniki emisji dwutlenku węgla.

Prof. Piotr Skubała o kryzysie klimatycznym i środowiskowym w czasie kryzysu