DZIKIE ŻYCIE 19.12.2023

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Georgeʼa Monbiota „Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety”

Regenesis-1200x800

Ukazało się polskie tłumaczenie książki Georgeʼa Monbiota „Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety” na temat światowego żywienia i konieczności realizacji reformy rolnictwa. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

A co, jeśli największym problemem nie jest to skąd bierzemy energię, tylko to w jaki sposób się żywimy?

Na całym świecie uprawy roli i hodowla zwierząt wyniszczają naturalne siedliska zwierząt, zmniejszają zasoby wody pitnej, zanieczyszczają oceany i przyspieszają zjawisko ocieplenia klimatu. Rolnictwo jest największą na świecie przyczyną niszczenia środowiska. Mimo to miliony ludzi nadal głodują, a ceny żywności rosną szybciej niż kiedykolwiek.

George Monbiot, dziennikarz „Guardiana”, aktywista i ekspert klimatyczny oraz bestsellerowy autor przekonuje, że nie uratujemy klimatu, jeśli nie dokonamy rewolucji żywnościowej oraz pokazuje jak możemy to zrobić. Niezbędną technologię mamy już na stole.

Autor podróżuje po świecie, aby poznać ludzi, którzy kochają ziemię i przyrodę oraz odkrywają rewolucyjne metody uprawy owoców, warzyw i zbóż wieloletnich. Spotyka się też z naukowcami, będącymi pionierami w syntetyzowaniu nowych form białek i tłuszczów, dzięki którym możemy produkować obfite, tanie i zdrowe pożywienie, jednocześnie przywracając naturze rozległe i dzikie połacie ziemi.

„Regenesis” to zapierająca dech w piersiach wizja przyszłości żywienia ludzkości. Monbiot pokazuje jak lepsze zrozumienie świata może pozwolić nam na wyprodukowanie większej ilości żywności i znacząco ograniczyć szkodliwość rolnictwa.

W Polsce publikacja dostępna w Wydawnictwie Krytyka Polityczna

Tytuł oryginału „Regenesis. Feeding the World Without Devouring the Planet”.

George Monbiot – autor bestsellerowych książek m.in. „Feral. Searching for Enchantment on the Frontiers of Rewilding”; „The Age of Consent. A manifesto for a new world order i Captive State. The corporate takeover of Britain”; a także śledczych reportaży podróżniczych „Poisoned Arrows”, „Amazon Watershed” i „No Man's Land”. Prowadzi cotygodniową rubrykę w dzienniku „Guardian”. W 1995 roku Nelson Mandela wręczył mu nagrodę United Nations Global 500 Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska, w 2022 roku zdobył nagrodę Lloyds National Screenwriting Prize za scenariusz „The Norwegian”.

Regenesis-blog