DZIKIE ŻYCIE 29.05.2024

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Joanny Macy „Świat we mnie, ja w świecie. W stronę planetarnego przebudzenia”

Joanna-Macy-Swiat-we-mnie-1200x800

Ukazało się polskie tłumaczenie książki Joanny Macy „Świat we mnie, ja w świecie. W stronę planetarnego przebudzenia”. To zbiór esejów, wykładów i medytacji, splatający buddyjską filozofię z praktyką aktywistyczną, oraz wieloma wątkami głębokiej ekologii i ekopsychologii. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Pierwsze wydanie książki „World as Lover, World as Self: Courage for Global Justice and Ecological Renewal” ukazało się w 1991 roku. Jej przekaz, mimo upływu lat, zyskuje na znaczeniu.

Mierzenie się z rozmiarem i liczbą globalnych kryzysów jako jednostki pozostawia nas z uczuciem bezsilności i rozpaczy. Joanna Macy, jedna z prekursorek współczesnego ruchu ekologicznego i społecznie zaangażowanego buddyzmu, poświęca życie i twórczość wsłuchiwaniu się w te przejmujące emocje, przekuwaniu ich we wspólne działanie i pogłębianiu relacji ze światem. Zaprojektowana przez nią metoda pracy grupowej, znana jako Praktyka Ponownego Połączenia, została zaadoptowana przez ośrodki edukacyjne, grupy aktywistyczne i organizacje społeczne na całym świecie.

Okładka książki Joanny Macy
Okładka książki Joanny Macy

Osią książki są nauki o karmie oraz o paṭicca samuppāda, współzależnym powstawaniu. Głęboka świadomość tego, że wszystko – każda myśl, słowo, czyn i istota – uczestniczy w tańcu wzajemnych oddziaływań i powiązań, jest dla autorki sposobem na transformację wyzwań i trudności w wewnętrzną siłę, a także inspiracją do działań na rzecz tworzenia wspólnoty i odbudowywania relacji z więcej-niż-ludzkim światem, którego jesteśmy nieodłączną częścią.

Polska edycja w przekładzie Jerzego Pawła Listwana ukazała się nakładem Wydawnictwa Współbycie – książkę można zamówić [kliknij]

O książce na łamach „Dzikiego Życia” pisała Anna Gierlińska w tekście „Przekraczanie rozpaczy. Wokół książki Joanny Macy »World as Lover, World as Self«” (nr 12-1/2017-2018).

W 2023 roku na polskim rynku ukazała się książka Joanny Macy i Chrisa Johnstoneʼa „Aktywna nadzieja. Jak spojrzeć prawdzie w oczy i w kreatywny sposób sprostać katastrofie, w której uczestniczymy” (2012, „Active Hope: how to face the mess we're in without going crazy”). Tej publikacji również patronowaliśmy. Wreszcie warto przypomnieć wydaną w Polsce w 1992 roku książkę „Myśląc jak góra. Zgromadzenie Wszystkich Istot” (1988, „Thinking Like a Mountain. Towards a Council of all Beings”), którą Joanna Macy napisała wspólnie z Johnem Seedem, Pat Fleming i Arnym Naessem.

Joanna Macy (ur. 1929) – badaczka buddyzmu, teorii systemów i ekologii głębokiej, jest szanowanym głosem w ruchach na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ekologii. Jako główna nauczycielka praktyki ponownego połączenia przeplata swoją naukę z sześcioma dekadami aktywizmu. W warsztatach i szkoleniach Joanny wzięły udział setki tysięcy ludzi na całym świecie. Jej metody grupowe, znane jako praktyka ponownego połączenia, zostały przyjęte i zaadaptowane na szerszą skalę w ruchach aktywistycznych, programach akademickich i organizacjach społecznych. Autorka i współautorka wielu książek, m.in.: „Despair and Personal Power in the Nuclear Age” (1983), „World as Lover, World as Self” (1991) czy „Thinking Like a Mountain. Towards a Council of all Beings” (1988). Więcej o Joannie: joannamacy.net.

Joanna-Macy-ksiazka-Swiat-we-mnie