Ekologia w piśmie folkowym „Gadki z Chatki”
Ukazał się numer pisma folkowego „Gadki z Chatki” w całości poświęcony związkom muzyki folkowej z ekologią. Wśród publikowanych materiałów znajduje się również prezentacja Miesięcznika Dzikie Życie.
„Gadki z Chatki”, najważniejsze pismo środowiska folkowego, wydało numer w całości poświęcony związkom muzyki folkowej z ekologią.
Numer 80/81 zawiera kilkanaście artykułów i wywiadów, które w różnych aspektach nawiązują do tematyki bliskiej ludziom interesującym się sprawami ochrony przyrody.
Wśród opublikowanych tekstów polecamy m.in.
- artykuł naszego redakcyjnego kolegi Grzegorza Bożka „O przyrodzie głosem muzyków”. „Muzyka ekologiczna. Zastanawiałem się nad tym terminem nie raz. Teraz z czystym sumieniem mogę jednak napisać, że nie ma czegoś takiego. I choć gdzieniegdzie odbywają się, podrzędne raczej, festiwale muzyki ekologicznej, nie zmienia to faktu, że jest to sztuczny twór, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Czym bowiem miałaby się charakteryzować taka muzyka? Czy miałaby być w jakiś szczególny sposób odmienną muzyką od folku, bluesa, rocka czy punka…? No właśnie. Po prostu takiego gatunku muzyki nie da się wyodrębnić” – pisze Bożek.
- „Zielono i przaśnie, czyli konszachty ekologów z kulturą tradycyjną” Krzysztofa Gorczycy. „Czy folk jest bardziej ekologiczny niż disco-polo, death-metal albo gangsterski rap? Czy granie/słuchanie mniej lub bardziej zbliżonych do oryginału ludowych melodii huculskich, irlandzkich, czy indyjskich jest bardziej przyjazne środowisku, niż ziomalskie rymowanki hip-hopowców, operetkowe „przeciągi” lubelskiego Teatru Muzycznego, albo przeboje country, łagodzące tęsknoty teksańskich kierowców trzydziestokołowych ciężarówek? Jak dla mnie nieszczególnie” – pisze Gorczyca.
- wywiad „Rolnictwo ekologiczne – wymóg czy fanaberia?” z dr. Jarosławem Stalengą.
- wywiad „Tęsknota do raju” z mieszkającą w podlubelskiej Dąbrówce Nicole Grospierre-Słomińską.
- „Żywność ekologiczna. Nadzieje i zagrożenia na przykładzie mikotoksyn” Wilczyna Warszyca.
- „Odkrywanie krajobrazu dźwiękowego” autorstwa Marcina Skrzypka, muzyka Orkiestry św. Mikołaja, o przestrzeni dźwiękowej i hałasie dominującym w miastach i mediach.
- esej „Folk i ekologia” Magdy Kuśmierczyk.
Na łamach pisma w sposób szczególny przedstawiony został Miesięcznik Dzikie Życie. Nasze pismo zostało zaprezentowane na jednej ze stron, zaś prezentem dla prenumeratorów pisma „Gadki z Chatki” był jeden z archiwalnych numerów Dzikiego Życia.
Zainteresowani otrzymaniem tego numeru „Gadek” mogą kontaktować się z wydawcą pod adresem:
Pismo folkowe „Gadki z Chatki”
e-mail: gadki@orion.umcs.lublin.pl
tel. 81 533 32 01; 603 561 204
Numer ekologiczny „Gadek z Chatki” można też otrzymać za pośrednictwem sklepu Serpent.pl