Miesięcznik Dzikie Życie zaprasza na II konferencję przyrodniczą „Pacjent Przyroda” Pomiędzy Naturą a Kulturą
7 września 2024 r. w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Sudole koło Ostrowca Świętokrzyskiego odbędzie II konferencja przyrodnicza „Pacjent Przyroda” Pomiędzy Naturą a Kulturą. Dylematy ochrony przyrody w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO – Krzemionkowskim Regionie Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Patronat medialny nad konferencją objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Data: 7 września 2024 r.
Miejsce: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oddział Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego
Więcej o konferencji
Wśród prelegentów konferencji są m.in.: Artur Jedynak (Muzeum Historyczno-Archeologiczne), Monika Podgórka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Edyta Buczyńska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), Paweł Buczyński (UMCS), Mariusz Kiedrzyński (Uniwersytet Łódzki), Jadwiga Anna Barga i inni.
Pacjent Przyroda
W granicach obiektu światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionkowski Region Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego znajduje się kilka form ochrony przyrody i zabytków kultury. Są to: rezerwat przyrody „Krzemionki Opatowskie”, obszar Natura 2000 „Krzemionki”, obszar chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, Pomnik Historii i zabytek kultury.
Takie bogactwo wartości świata kultury i dzikiej przyrody jest tu wynikiem nakładających się na siebie różnych warstw: geologicznej, paleontologicznej, archeologicznej, kulturowej, przyrodniczej, społecznej, gospodarczej. Dla wszystkich tych warstw wspólnym mianownikiem jest jednak Życie w znaczeniu biologicznym jako proces trwający na planecie Ziemia od miliardów lat po dziś.
To unikalne w skali świata nawarstwienie kontekstów zostało docenione poprzez objęcie różnych części okolic dawnej wsi Krzemionki rozmaitymi formami ochrony. Niesie to skutek w postaci różnych porządków prawnych, dokonywania różnych ocen wartości, podejmowania różnych działań na poziomie władz lokalnych i ponadlokalnych.
W ostatnim czasie Muzeum Historyczno-Archeologiczne podjęło wysiłek wielodyscyplinarnych przyrodniczych badań podstawowych, które mają na celu możliwe pełne i właściwe rozpoznanie przyrodniczego znaczenia zarówno rezerwatu „Krzemionki Opatowskie” jak i obiektu UNESCO. Badania te nie mogą mieć końca tak jak nie ma końca proces przemian zachodzących w obrębie obiektu UNESCO, który jest zanurzony w specyficznym świecie ożywionej przyrody. Przyrody, która w znacznej mierze jest skutkiem pradziejowej aktywności społeczno-gospodarczo-religijnej.
Teza jaką organizatorzy chcą postawić brzmi: nie da się rozdzielić świata wartości przyrody i kultury w przypadku rezerwatu przyrody „Krzemionki Opatowskie”. Nie da się wartościować obu tych światów promując jeden przed drugim. Należy podejmować kolejne kroki mające na celu właściwe i pełne rozpoznanie splotu obu tych światów. Należy aktywnie i kolektywnie, wielodyscyplinarnie poszukiwać takich formuł prawnych, które zabezpieczą światy obu wartości bez szkody jednego na korzyść drugiego.
Dziś wiemy, że świat przyrody rezerwatu jest znacznie bardziej złożony i bogatszy niż dotąd sądzono. Ta nowa wiedza wymusza nowe podejście legislacyjne ale też edukacyjne, badawcze, ekonomiczne.
Krzemionkowskie wapienie i krzemień pasiasty są efektem istnienia tu wcześniej ciepłego morza pełnego żywych organizmów, z ciał których powstały wymienione skały. Niedawno, bo około 5000 lat temu ludzie nauczyli się korzystać z tych „ciał” wykonując cenne narzędzia w okresie rewolucji neolitycznej, będąc częścią tej globalnej rewolucji, która ukształtowała współczesną ludzkość. Zupełnie niedawno, bo kilkaset – kilkadziesiąt lat temu ślady neolitycznej działalności górników porosły unikalnymi zespołami roślinnymi, które zostały zasiedlone przez unikalne gatunki zwierząt. Dziś chcemy ten splot okoliczności chronić jak najlepiej. Również przed współczesnymi pomysłami na przemysłowe wykorzystanie światowego dziedzictwa UNESCO i miejsca unikalnego przyrodniczo.
Organizatorzy: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim i Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze M.O.S.T.
Informacje: lukasz.misiuna@muzeumostrowiec.pl