DZIKIE ŻYCIE 24.11.2010

„Áhkká – Sitasjaure – Stora Sjöfallets” – tundrowe nagrania Anny Nacher

anna-nacher-ahkka-kadr.jpg

Ukazała się kolejna płyta z serii terenowych nagrań Anny Nacher. Patronat medialnym na wydaniem płyty objął Miesięcznik Dzikie Życie.

To już trzecia płyta tundrowa Anny Nacher. Po „Vaggi Varri – tundra soundwalk” wydanej w 2009 roku (opisywanej na łamach „Dzikiego Życia”) i płycie „Jokkmokk – winter soundwalk” wydanej w zeszłym miesiącu, ukazała się właśnie płyta pt. „Áhkká – Sitasjaure – Stora Sjöfallets: summer soundwalk”. Krążek jest zbiorem nagrań głosów ptaków i brzmienia otoczenia zarejestrowanego podczas letniej wędrówki po tundrze, odbytej na przełomie czerwca i lipca 2010 roku.

Krążek zawiera interesujące nagrania ptaków tundrowych: pardwy mszarnej, pardwy górskiej, siewki złotej i kilku innych gatunków. Głosy pardwy mszarnej i siewki złotej są głosami z naszej historii – obydwa gatunki kiedyś żyły w Polsce, ale wyginęły około 100 lat temu i mają w Polsce status ptaków wymarłych. W najnowszym, jeszcze niewydanym, numerze „Dzikiego Życia” (12-1/2010-2011), w artykule Marka Styczyńskiego, będzie można więcej przeczytać na temat tych dwóch ptaków.

Wydawcą płyty jest World Flag Records. Płyty można zamawiać pisząc na adres: bogdankiwak@gmail.com lub na portalu serpent.pl (tam też można odsłuchać fragmenty nagrań). Krążek jest niedostępny w sklepach muzycznych.

Patronat medialnym na wydaniem płyty objął Miesięcznik Dzikie Życie.

"Noc jelenia" film Vincenta Muniera