Dolina Wapienicy, chroniona w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, jest oczywiście najcenniejszym obszarem pod względem przyrodniczym na terenie Bielska-Białej. Obecnie na obszarze całej doliny występuje jeden rezerwat przyrody – „Stok Szyndzielni”, o powierzchni 54,96 ha usytuowany na północnym stoku Trzech Kopców, w przedziale wysokości 650–1040 m n.p.m. Na stosunkowo niedużej powierzchni występuje tutaj znaczne zróżnicowanie wysokości (ok. 400 m), w związku z czym obserwuje się dużą różnorodność siedlisk i roślinności. Największe powierzchnie zajmuje kwaśna buczyna górska oraz żyzna buczyna karpacka, poza tym można spotkać dolnoreglowy bór mieszany z miesiącznicą trwałą oraz jedyne na terenie Bielska-Białej stanowisko zachodniokarpackiej świerczyny górnoreglowej. Rezerwat „Stok Szyndzielni” jest rezerwatem częściowym, w którym dopuszcza się prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.
Na wschód od rezerwatu, w partiach szczytowych Klimczoka zachowały się obszary leśne kwalifikujące się do włączenia w skład rezerwatu. Proponuje się więc włączyć do rezerwatu oddziały leśne należące do Nadleśnictwa Bielsko obręb Wapienica oraz należące do obrębu Szczyrk.
Obszarami zasługującymi na objęcie dodatkową ochroną na terenie Doliny Wapienicy są:
Projekty wymienionych rezerwatów wykonywane są na zlecenie wojewódzkiego konserwatora przyrody w Bielsku-Białej. Warunkiem przystąpienia do wykonywania projektów była wstępna akceptacja powierzchni oraz granic projektowanych obiektów przez Nadleśnictwo Bielsko, wyrażona w formie pisemnej. Projekty rezerwatów zostaną przygotowane w terminie do 30 listopada 1997 roku.
Dr Zbigniew Wilczek
Pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego i wieloletni członek Pracowni. Jest autorem projektu rezerwatów w Dolinie Wapienicy.