DZIKIE ŻYCIE

Wystawa Dzika Polska

Marta Lelek

Dnia 6 marca br. odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pod tytułem „Dzika Polska” w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wernisaż otworzył dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Jakubowski, zasłużony gospodarz placówki i znany miłośnik uroków naszej planety Ziemi.

W globalnej wiosce u progu XXI wieku nie słychać już pełnego nadziei okrzyku – Ziemia! którym żeglarze witali niegdyś upragniony ląd. Dziś, kosmonauci powracający na błękitną planetę o nazwie Ziemia, wiedzą lepiej niż ktokolwiek, że to nasz jedyny dom. Bardzo kruchy dom, wymagający wspólnej troski w obliczu rozlicznych konfliktów i postępującej degradacji naturalnego środowiska życia człowieka.1

Na uroczystość otwarcia przybyli reprezentanci Ministerstwa Środowiska. Pani dr Anna Kalinowska wręczyła „Pracowni” list gratulacyjny podpisany przez ministra Janusza Radziejowskiego. „Pracownia” natomiast zrewanżowała się prezentem w postaci zdjęcia, formatu 70 cm x 100 cm, wilków - gatunku chronionego obecnie w Polsce. Oby było tak zawsze. Dzień otwarcia wystawy to również dzień powołania do życia Mazowieckiego Oddziału PNRWl. Na wernisażu miało miejsce zaprezentowanie grupy tworzącej oddział i zadań jakich grupa ta ma zamiar się podjąć. Swoją obecnością wernisaż zaszczycili również dziennikarze prasy, radia i telewizji regionalnej, wielu znamienitych gości oraz grono sympatyków i współpracowników „Pracowni”. Kilka dni po otwarciu wystawy była ona pretekstem do blisko godzinnej audycji w pierwszym programie Polskiego Radia, z udziałem słuchaczy, poświęconej dzikim miejscom na terenie Polski. Muzeum Ziemi PAN, to drugie miejsce w Polsce, po Muzeum Włókiennictwa w Bielsku-Białej, które gości tę wystawę.

Kolekcja prezentowana w Warszawie jest bogatsza o kilka nowych plansz i będzie stale się rozwijać w miarę zdobywania na ten cel środków. Kolekcja zawiera zdjęcia miejsc najcenniejszych przyrodniczo i najdzikszych w Polsce, z których większość jest jednak zagrożona, a kilka wymaga podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej. Na dwóch spośród 32 plansz przedstawione są tereny zniszczone bezpowrotnie. Obyśmy nie musieli wzbogacać kolekcji o tę kategorię zdjęć. Brońmy tego, co piękne, dzikie i ginące - do tego ma skłaniać wystawa, a my zapraszamy do udziału w całym projekcie „Dzika Polska”, do włączenia się do działań i kampanii Pracowni.

ML

1. Z komentarza profesora Jakubowskiego do wystawy "Miejsce na Ziemi".

Kwiecień 2000 (4/70 2000) Nakład wyczerpany