Ile mamy wilków w Polsce?
W grudniowo-styczniowym numerze Dzikiego Życia opublikowaliśmy „Wilczy raport” przygotowany w oparciu o dane oficjalne, zbierane w poszczególnych województwach w urzędach i od służb ochrony przyrody, Teraz prezentujemy szczegółowe i bardzo wiarygodne dane, nadesłane przez Lecha Trokowicza. Wskazują one, że liczebność wilka w Polsce jest nadal niska i antywilcza kampania prowadzona przez lobby łowieckie oparta jest na legendach i bajkach na temat ogromnej liczby wilków.
Stan liczbowy oraz rozmieszczenie wilka w Polsce w 1999 roku
Przedstawiony stan populacji wilka w Polsce opracowano na podstawie własnych tropień, ankiet i wywiadów, przy daleko idącej współpracy z leśnikami, myśliwymi-praktykami, pracownikami naukowymi i studentami. Zebrane przy ich wydatnej pomocy dane terenowe pozwoliły podjąć próbę dokładnego określenia wilczej populacji w naszym kraju.
Przypisywanie wilka do jednostek administracyjnych co jest powszechną praktyką w danych statystycznych przyczynia się do mylnych wyobrażeń dotyczących zasięgu jego występowania. Jest tak dlatego, że wilk zasiedla często kompleksy leśne podzielone pomiędzy dwa, a nawet trzy województwa, Ostoje wilków znajdują się na terenach następujących województw:
- podkarpackiego,
- lubelskiego,
- podlaskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- małopolskiego
Nielicznie wilki zamieszkują województwa: śląskie, zachodnio-pomorskie, okolice Piły i Puszczy Noteckiej w województwie wielkopolskim, a w opolskim nadleśnictwo Kędzierzyn. W Województwie lubuskim odwiedzają nadleśnictwo Karwin i jego okolice, w mazowieckim nadleśnictwo Myszyniec w Puszczy Kurpiowskiej, a w pomorskim trafiają się na zachodzie oraz dość sporadycznie odwiedzają nadleśnictwo Kwidzyn. Na północy województwa kujawsko-pomorskiego, teoretycznie, przechodnie wilki mogą migrować na zachód. Nie ma ich w województwach dolnośląskim, łódzkim i świętokrzyskim.
Jak już wspomniano, podział administracyjny kraju nie jest przydatny do określania obszarów występowania wilka. Dlatego dla określenia obszaru, na którym bytuje wilk bardziej adekwatny jest podział geograficznoprzyrodniczy. Dla przykładu stanowiące integralną, południową część Roztocza lasy lubaczowskie inwentaryzuje się wspólnie z lasami przemyskimi, choć rozgranicza je zwarty rejon zurbanizowany, a Puszcza Romincka to już Mazury, a nie Suwalszczyzna.
Oto jak wygląda liczebność wilka w rozbiciu na jednostki geograficzno-przyrodnicze:
POLSKA WSCHODNIA:
Karpaty poniżej 198, w tym:
Beskid Żywiecki, Śląski, Makowski ok. 15 (?)
Tatry i Gorce ok. 20
Beskid Sądecki i Pieniny ok. 20
Beskid Niski ok. 54
Bieszczady do 56
Przedgórze Bieszczadzkie do 10
Lasy Przemyskie do 25 (w byłym woj. przemyskim wykazywano więcej wilków, gdyż dodatkowo liczono przechodnie osobniki z Przedgórza, a o Lubaczowie była już mowa)
Puszcza Sandomierska do 20
Roztocze z Lasami Lubaczowskimi,
Puszczą Solską i Lasami Janowskimi do 50
Lasy Sobiborskie i Włodawskie 24
Lasy Parczewskie 11
Puszcza Białowieska ok. 18 (?)
Puszcza Knyszyńska ponad 15
Dolina Biebrzy 6
Puszcza Augustowska ok. 15
Mazury do 50
Puszcza Kurpiowska ok. 3
Łącznie mamy w Polsce wschodniej mniej niż 410 osobników (razem z przechodnimi)
POLSKA ZACHODNIA:
Pojezierze Pomorskie 25 do 30
Puszcza Notecka ok. 10 (?)
Lasy Górnośląskie 15 do 20
Łącznie około 50 - 60 osobników w Polsce zachodniej (również z przechodnimi).
Z danych powyższych wynika, że liczebność polskiej populacji wilka wynosiła w 1999 roku około 455 osobników, a więc była zdecydowanie niższa od oficjalnie wykazywanej.
Reasumując, pomimo wycofania się z lasów kwidzyńskich, Puszczy Kozienickiej i Gór świętokrzyskich wilki umocniły się na Polesiu Lubelskim, w Puszczy Sandomierskiej, lasach pilskich, puszczach: Augustowskiej i Knyszyńskiej, na Roztoczu, w Puszczy Solskiej, lasach Górnego Śląska oraz w Beskidzie Śląskim.
Lech Trokowicz, Krzysztof Włodek