Pociąg do ziemi. Rozmowa z zespołem Zion Train
Pociąg do ziemi. Z zespołem Zion Train rozmawia Grzegorz Bożek
Zion Train to: Molara (głos i instrumenty perkusyjne), Cod (melodica), Perch (miksowanie na żywo), Hake (trąbka), Forkbeard (puzon) i Tench (elektronika). To oni nagrali pierwszy na świecie teledysk do muzyki dub - do singla „Get Ready”. Zespół powstał w 1990 r., prowadzi własne wydawnictwo „Universal Egg”, klub „Bass Odyssey”, wydaje książki i magazyn „The Wobbler” o nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy (który w dużej mierze promuje działania na rzecz środowiska), jest również producentem nagrań wielu znanych wykonawców, np. Chumbawamba, Rootsmary, The Ruts DC, New Model Army, Loop Guru i wielu innych. Dotychczas wydali 7 dużych płyt, w tym tak wymowne jak: „Secrets of the Animal Kingdom In Dub” czy wspaniały „Homegrown Fantasty”. Grali również w Polsce, m.in. na festiwalu „Tam gdzie biją źródła”. Jak mówią sami o sobie, grają mieszankę regge, dub, house i techno.
Na pytania odpowiada Neil Perch.
Skąd czerpiecie inspirację w tworzeniu swojej muzyki?
Inspiruje nas świat dokoła. Robimy to, co kochamy, ponieważ jest to najlepsza droga przysłużenia się światu i współdziałania z nim. Życie jest naszą inspiracją - nasze doświadczenia, muzyka, którą słyszymy dokoła - to wszystko połączone daje nam pomysły, które z kolei tworzą naszą muzykę.
Czy w waszej muzyce można znaleźć ślady inspiracji naturalnymi dźwiękami występującymi w przyrodzie?
Stale używamy nagrań natury, naturalnych miejsc, zwierząt i ptaków. Równie często elektronicznie naśladujemy, imitujemy dźwięki natury, są bowiem bardzo muzykalne i muzycznie inspirujące.
Wasz krążek „Natural Wonders of the World In Dub” poświęcony jest różnym dzikim miejscom na ziemi. Co skłoniło Was do nagrania takiej płyty?
Z powodu naszej miłości do natury, jej fenomenu inspirują nas piękne miejsca świata naturalnego. Ten album to nasz hołd dla tych pięknych miejsc.
Na świecie ginie wiele miejsc z powodu ludzkiej żądzy posiadania i niepohamowanej konsumpcji. Jak myślicie, gdzie leży przyczyna ludzkiej ignorancji wobec świata pozaludzkiego?
Sądzę, że ludzka chciwość jest przyczyną niszczenia natury. Ludzkość nie potrafi przewidzieć i zdać sobie sprawy z tego, co jej działalność oznacza dla natury i środowiska. Człowiek tworzy natychmiastowe plany, bez patrzenia w przyszłość. Ten rodzaj krótkowzroczności i krótkoterminowości oznacza, że wymagania natury są często ostatnimi, które są brane pod uwagę.
Ilość ludzi na ziemi wzrasta w tempie 250 milionów rocznie. Lasów, bagien, również gatunków roślin i zwierząt jest coraz mniej. Jak ze swojej perspektywy postrzegacie najbliższą przyszłość świata? Czy czeka nas tylko destrukcja spowodowana naszą działalnością?
Świat rozwija się i ewoluuje. Wobec obecnego obrazu człowieka pędzącego - niedługo staniemy wobec opustoszałej, posępnej planety, na której nie będzie środowiska naturalnego takiego jak obecnie, a wszystkie nasze życiowe potrzeby będą zaspakajane wewnątrz sztucznego środowiska. Człowiek będzie rozszerzał swoje panowanie, a natura umrze, chyba, że zmienimy naszą drogę. Potrzebna jest jednak kultura, która może stać się świętem różnorodności świata, nie zaś kulturą zacieśnienia perspektyw i możliwości.
Czy tkwią w ludziach takie siły, które mogą być nadzieją na ocalenie przed zniszczeniem niebieskozielonej planety?
Tak. Są to miłość i szacunek do życia.
Czy zespół muzyczny może swoją muzyką, tekstami wspierać działania na rzecz ochrony środowiska? Czy też raczej lepiej nie mieszać muzyki z ideami i działaniami tego typu?
Muzyka jest zawsze platformą popychającą do przodu pozytywne idee, pomysły i myśli. Jest jednoczącą siłą, która może i zawsze powinna przynosić korzyść, a więc muzyka i polityczne działania powinny zawsze być sprzymierzeńcami.
Co Was fascynuje w świecie przyrody?
Wiele rzeczy, natura jest ogromnie różnorodna. Na przykład ryba o nazwie mouth brooder żyjąca w jeziorach zachodniej Afryki. Gdy jej młode są jeszcze słabe i podatne na zranienia, matka trzyma się blisko nich i przy pierwszej oznace niebezpieczeństwa otwiera paszczę, pozwalając małym wpłynąć do niej i schronić się. To tylko jeden z licznych przykładów, kiedy przyroda może zafascynować.
Czym jest dla Was dzikie życie?
Wszystkim co żyje, tak jak na to zasługuje, bez ingerencji z zewnątrz.
Może macie jakieś specjalne przesłanie dla polskich obrońców przyrody?
One Love - Keep The Faith!
Tłumaczenie: Paweł Matusz
Adres:
Zion Train / Universal Egg PO BOX 3
Whitland
Dyfed
SA340YU
United Kingdom
e-mail: perch@wobblyweb.com, wobblyweb.com
Nagrania Zion Train w Polsce:
Antena Krzyku Unc.
PO BOX 74
50-211 Wrocław 36