Pierwotne lasy w Ekwadorze zagrożone
Jak donosi Valentina Benavides z ALLPA JANPIRINA- Instituto de Regeneracion Ecologica w Ekwadorze przetrwanie pierwotnych lasów w północno-zachodniej części tego kraju jest poważnie zagrożone.
Bez podjęcia natychmiastowych działań ochronnych lasy te zostaną całkowicie zniszczone w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Tymczasem zagrożony teren leżący w zlewiskacb rzek Campugn i Pamplona znany ekolog Norman Myers zalicza do najważniejszych w świecie obszarów z punktu widzenia ochrony przyrody. Nie czyni tego oczywiście przypadkowo. Różnorodność biologiczna tamtejszych lasów należy do największych na świecie. Warto zaznaczyć, że nieduży Ekwador posiada największą ilość gatunków roślin w przeliczeniu na kilometr kwadratowy powierzchni ze wszystkich państw świata. Biorąc pod uwagę to samo kryterium kraj ten zajmuje trzecie miejsce w „płazach”, czwarte w „gadach”, szóste w „ssakach”.
Szczególnej i natychmiastowej ochrony zdaniem ekwadorskich ekologów wymagają obszary znajdujące się za Choc-Andami blisko południowej otuliny rezerwatu ekologicznego Cayapas. Zagrożeniem dla nich są: szybko postępujące zasiedlanie, rozrost rolno-przemysłowych monokultur, nielegalny handel ziemią. Oczywiście wszystko to odbywa się kosztem wycinanych lasów. Scentralizowana administracja państwowa nie jest w stanie zapobiec degradacji cennych obszarów. Dla ich ratowania ekwadorscy ekolodzy przygotowali opartą na zasadzie zrównoważonego rozwoju alternatywną strategię zawierającą długookresowy program ochrony lasów. W celu zwiększenia skuteczności proponowanych działań zamierza się wzmocnić ekonomicznie lokalne społeczności oraz podnieść poziom ich wykształcenia, tak by mogły poczuć się bardziej odpowiedzialne za swój region.
opr. Tracie Wilson
Wszyscy zainteresowani ochroną lasów ekwadorskich mogą pisać na adres:
ALLPA Casila 17-12-192 Quito, Ecuador.