DZIKIE ŻYCIE

Tajemnice Puszczy

Radosław Szymczuk

Światło dzienne ujrzała niedawno płyta „Tajemnice Puszczy – rozpoznawanie głosów zwierząt”. To kolejna z serii płyt wydanych przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Opowiada o czterech porach roku w puszczy. Znajdują się na niej nagrania głosów ssaków, ptaków, płazów i owadów. Usłyszymy m.in. niezwykłe odgłosy kumaków, żab, ropuch i rzekotki drzewnej. Dowiemy się, że głos wilków najpiękniej słychać zimą, a łoś potrafi nawet rechotać.

Dość skromnie potraktowano ptaki, reprezentowane przez kilka gatunków, m.in. rudzika, drozda śpiewaka, dzięcioły, kukułkę żurawia czy lelka. Zabrakło niestety m.in. odgłosów tak charakterystycznych dla puszczy ptaków szponiastych i sów. Dużo ciekawiej przedstawia się świat owadów, a szczególnie odgłosy turkucia podjadka czy łatczyna brodawnika.

Tajemniczych mieszkańców puszczy odwiedzamy w różnych, charakterystycznych dla nich porach roku. Inaczej rozbrzmiewa bowiem puszcza zimą, a inaczej jesienią, podczas rykowiska czy wczesną wiosną, gdy słychać pierwsze krzyki żurawi. Najbardziej nastrojowe są właśnie te zbiorcze nagrania, jak chociażby „Puszcza zimą” czy „Puszczańskie bagno”.

Tak szeroka gama głosów leśnych zwierząt sprawia, że jest to pozycja, która zadowoli miłośników przyrody, zaś mniej wtajemniczonych nauczy poruszać się w dźwiękowym świecie puszczańskiej przyrody.

Nagrania opatrzone są bogatym komentarzem w wykonaniu Ksawerego Jasieńskiego, choć momentami nieco niepotrzebnym i zakłócającym odbiór płyty. Do CD dołączona jest książeczka, która zawiera dodatkowe informacje o biotopie i śpiewie każdego gatunku. Tekst wzbogacony jest pięknymi zdjęciami zwierząt.

Autorem nagrań, prezentowanych na płycie, jak również projektu graficznego całości, jest Tomasz Ogrodowczyk.

Radosław Szymczuk

Leśne Studio Filmowe
Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu
Nowy Bedoń, ul. Sienkiewicza 19, 95-020 Andrespol
bedon.lasy.gov.pl, e-mail: e.trzonek@orwlp.com.pl