DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Kluczowa ustawa

Grzegorz Bożek

W ostatnich tygodniach miało miejsce pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. W obecności nielicznego grona posłów głos zabrali przedstawiciele każdego z klubów poselskich. Poznanie wstępnych stanowisk wszystkich klubów trudno nazwać optymistycznym (wyjątkiem jest Ruch Palikota), które mogłyby rokować szybkie uchwalenie ustawy po myśli przyrodników i ekologów.

To jak bardzo istotny jest to projekt i jak niełatwo będzie go wcielić w życie, stałych czytelników przekonywać nie trzeba. Poza dyskusyjne pozostaje to, że od sukcesu tej ustawy zależy los wielu cennych przyrodniczo miejsc w Polsce. Dlatego tak ważne jest przekonanie do poparcia projektu ustawy jak największej ilości posłów. W bieżącym numerze temat prezentują i komentują Krzysztof A. Worobiec oraz Przemysław Chylarecki.

Zachęcamy do lektury artykułu Zenona Kruczyńskiego, który pisze o tym skąd w lesie biorą się ranne zwierzęta i jak ich dobijanie tłumaczą myśliwi. Ci ostatni bardzo mocno pracują nad poprawieniem swojego wizerunku w społeczeństwie, i w mediach kreują się na wrażliwych na los zwierząt.

Cieszy sukces ukraińskich kolegów i koleżanek z Kijowskiego Centrum Ekologiczno-Kulturalnego, którzy stworzyli szkołę obrońców przyrody, jakże podobną do szkolenia Strażnicy Miejsc Przyrodniczo Cennych. Temat prezentuje Krzysztof Wojciechowski, specjalista od tematów wschodnich w naszym miesięczniku.

Numer bieżący przynosi także zmianę wyglądu pisma. Mamy nadzieję, że zachęci ona jeszcze bardziej czytelników do lektury miesięcznika.

Wszystkiego dzikiego!

Grzegorz Bożek