Komisja Środowiska Senatu RP na kilku posiedzeniach zajmowała się problemem niszczenia siedlisk i lęgów ptaków gniazdujących w budynkach (m.in. jerzyków, jaskółek i wróbli), związanym z niewłaściwym planowaniem oraz prowadzeniem prac remontowo-modernizacyjnych w budynkach.
Na początku marca br. komisja zajęła w tej sprawie stanowisko, w którym podkreśliła potrzebę podjęcia kompleksowych działań w zakresie ochrony ptaków w budynkach. W tym celu wystąpiła z konkretnymi propozycjami do szeregu organów: Ministra Środowiska, Ministra Sprawiedliwości i Generalnego Prokuratora, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz organów samorządowych. Komisja zaproponowała zmiany legislacyjne, podjęcie współpracy przez różne organy w celu szybkich interwencji w sytuacji zagrożenia gniazd i lęgów, uzależnienie wypłaty dofinansowania na termomodernizację z WFOŚiGW od spełnienia wymagań ochrony ptaków przez inwestorów, i szereg innych.
Jesienią ubiegłego roku władze Krakowa, Zakopanego i przedstawiciele Słowacji podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego ubiegania się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r., gdzie miastem-gospodarzem byłby Kraków.
W marcu br. podjęto kolejne kroki. Polski Komitet Olimpijski oraz jego słowacki odpowiednik podpisali ramową umowę o współpracy obu narodowych komitetów, w której określili zadania, jakie muszą być zrealizowane w procedurze aplikacyjnej oraz warunki (m.in. konieczna jest gwarancja władz państwowych i samorządowych, także w zakresie sfinansowania samej procedury kandydowania).
Miasto-gospodarz, czyli Kraków, zaproponuje szczegółową lokalizację miejsc rozgrywania zawodów w poszczególnych dyscyplinach. Zakłada się, że turnieje hokeja na lodzie mężczyzn i kobiet oraz narciarstwa alpejskiego odbędą się na Słowacji. W Polsce, w Zakopanem – zawody narciarstwa klasycznego, biathlonu i snowboardu. Padły propozycje budowy trasy kolejowej ze Szczyrbskiego Jeziora do Polski (w części przechodzącej przez Tatry biegłaby tunelem) oraz potrzeby zmodernizowania infrastruktury łączącej Kraków z Zakopanem.
Apel przedstawicieli polskiej kultury sprzed 16 lat, którzy wołali o opamiętanie, aby nie traktować Tatr „jak produktu, który ma przynieść wielkie zyski, a po wykorzystaniu stanie się kolejnym śmieciem na wysypisku cywilizacji”, wciąż pozostaje aktualny.
(pkol.pl, pracownia.org.pl)
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, WWF Polska, Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz Polski Klub Ekologiczny włączyły się do europejskiej akcji zbierania podpisów pod apelem o zrównoważoną Wspólną Politykę Rolną.
W liście otwartym do europosłów nawoływano o wprowadzenie zmian w zakresie dopłat rolniczych, które nie powinny zależeć od powierzchni upraw, lecz od realizacji przez rolników działań przyjaznych przyrodzie, tj. bazujących na gospodarowaniu w sposób zrównoważony. Pod apelem podpisało się ponad 40 tys. osób z całej Europy. Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad kształtem polityki rolnej odbędzie się niebawem.
(ekologia.pl)
W listopadzie 2012 r. ukazał się raport pod tytułem „Cities and Biodiversity Outlook” („Prognozy dla miast i bioróżnorodności”), w którym zdefiniowano główne problemy związane z postępującą urbanizacją: presja na ekosystemy, aneksja obszarów rolniczych, inwazja gatunków obcych, niedoskonałość prawa i planowania przestrzennego, fragmentacja siedlisk, zaburzenia klimatu oraz zanieczyszczenie powietrza i wody.
Raport nie ogranicza się jednak do definiowania problemów, lecz ukazuje także przykłady dobrych praktyk i rozwiązań. W raporcie sformułowano tezy prezentujące korzyści społeczno-gospodarcze w ochronie, zarządzaniu i modelowaniu środowiska przyrodniczego miasta, wskazano na korelację między prawidłowo funkcjonującymi ekosystemami w mieście a jakością życia ich mieszkańców. Miasto pełni ważną funkcję w zachowaniu bioróżnorodności, w przyszłości w związku z postępującym procesem urbanizacji rola miast wzrośnie w tym zakresie. Raport dostępny jest pod adresem www.cbd.int/en/subnational/partners-and-initiatives/cbo/cbo-action-and-policy-executive-summary.
(e-czytelnia.abrys.pl)
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała publikację „Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych”.
W publikacji podano szereg informacji o gatunkach obcego pochodzenia: o ich pochodzeniu geograficznym, okresie przybycia, rodzaju kolonizowanych zbiorowisk, opis ekologii i oddziaływań na gospodarkę, zdrowie i środowisko. Oceniono poziom zagrożenia każdego gatunku dla rodzimej przyrody. Publikacja jest dostępna na stronie internetowej GDOŚ.
(gdos.gov.pl)
Opracowanie: Karina Nowicka-Kudłacz