Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”, Komitet Ochrony Orłów oraz Biebrzański Park Narodowy prowadzą projekt „Orlik, ptak, jakich mało” mający na celu wypracowanie krajowego planu ochrony orlików grubodziobych.
W ramach projektu samiec orlika grubodziobego „Bruzda”, jako jeden z 17 ptaków, nosił nadajnik satelitarny, umożliwiający śledzenie tras jego wędrówek. Ptak został zastrzelony z broni myśliwskiej na zimowisku w Czarnogórze na terenie Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie.
Orliki grubodziobe są gatunkiem zagrożonym w skali globalnej, w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową, zamieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Historia „Bruzdy” pokazuje, że skuteczna ochrona gatunku jest możliwa jedynie wtedy, gdy kompleksowo chronione są nie tylko miejsca lęgowe, ale w przypadku ptaków migrujących również trasy ich wędrówek.
(orlikgrubodzioby.org.pl)
Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska powołali nowe rezerwaty przyrody. W województwie lubuskim utworzono trzy rezerwaty torfowiskowe: Zacisze, Woskownica i Przygiełkowe Moczary. W województwie mazowieckim powstały również trzy rezerwaty torfowiskowe: Polesie Rowskie, Torfowisko Jeziorek, Torfowisko Zawały.
(gdos.gov.pl)
Badania dowodzą, że niedźwiedzie brunatne w Polsce tworzą dwa segmenty populacji – wschodnią, w Bieszczadach, liczącą od 46 do 61 osobników, a także zachodnią, w Tatrach, która obejmuje od 14 do 30 osobników.
Największym zagrożeniem dla tatrzańskich niedźwiedzi jest odizolowanie i brak możności swobodnego krzyżowania się z liczniejszą populacją bieszczadzką, która ma możliwość kontaktowania się z osobnikami z innych rejonów Karpat. Sytuację tatrzańskich niedźwiedzi pogorszy dodatkowo budowa drogi ekspresowej S-19, która odetnie populację zachodniokarpacką od wchodniokarpackiej. Innym ważnym zagrożeniem jest ciągłe uszczuplanie siedlisk odpowiednich dla tych drapieżników.
(nauka.newsweek.pl)
W połowie grudnia ubiegłego roku Wojewoda Podlaski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej ZRID (tożsame z pozwoleniem na budowę) obwodnicy Augustowa.
Obwodnica zaczyna się w Augustowie, a kończy na przedmieściach Suwałk i stanowi fragment drogi Via Baltica w wersji przebiegającej przez Łomżę. Zaakceptowany do realizacji wariant drogi przetnie Dolinę Rospudy w jej najwęższym miejscu, w okolicach miejscowości Raczki. Jest to wariant zaproponowany również przez inżynierów ze Stowarzyszenia SISKOM jako najlepszy pod kątem społecznym, ekonomicznym, transportowym i środowiskowym, a przez długi czas uważany przez drogowców za „nierealny”.
Obwodnica zostanie oddana do użytku do końca 2014 r.
(pracownia.org.pl, bialystok.gazeta.pl)
W grudniu 2012 r. prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie, która dopuszcza do obrotu nasiona genetycznie modyfikowane. 2 stycznia 2013 r. rząd przyjął dwa rozporządzenia do tej ustawy, zakazujące stosowania materiału siewnego kukurydzy MON810 i ziemniaka odmiany Amflora.
Ustawa o nasiennictwie i rozporządzenia wchodzą w życie 28 stycznia 2013 r. Ziemniak Amflora i kukurydza MON 810 to jedyne dopuszczone w UE odmiany modyfikowane genetycznie.
Zastosowane przez rząd rozwiązanie znalazło swoich zwolenników i przeciwników. Fundacja Greenpeace widzi w tym rozwiązaniu sukces wieloletniej kampanii. Organizacje skupione w Koalicji Polska wolna od GMO, w tym ICPPC, apelują natomiast o kompleksowe zabezpieczenie przed uprawami roślin genetycznie zmodyfikowanych w formie ustawy.
ICPPC konsultując w grudniu projekty rozporządzeń podniosło kwestię przerzucenia odpowiedzialności z firm handlujących nasionami na rolników. Materiał siewny odmian GM jest dopuszczony do sprzedaży, nie zezwala się natomiast na ich wysiew. Rozporządzenia nie regulują kwestii dystrybucji i stosowania pasz pochodzących z odmian genetycznie modyfikowanych. Przepisy te ze względu na szczupłe środki instytucji kontrolnych pozostaną martwe.
Klub Przyrodników przetłumaczył notę Komisji Europejskiej w sprawie ustanawiania celów ochrony dla obszarów Natura 2000.
Nota dostarcza wytycznych, które pomogą państwom członkowskim w ustalaniu celów ochrony dla obszarów Natura 2000. Cele ochrony dla obszaru Natura 2000 stanowią punkt odniesienia do określenia środków ochrony obszaru oraz do przeprowadzania odpowiednich ocen oddziaływania skutków planów i projektów na ten obszar. Ustalenie celów ochrony oraz ich osiągnięcie w obszarze Natura 2000 ma zapewnić, że obszar przyczynia się w możliwie najlepszy sposób do właściwego stanu ochrony na poziomie krajowym lub regionalnym.
(kp.org.pl)
Opracowanie: Karina Nowicka-Kudłacz